آفت لورانتوس 60 درصد جنگل های کرمانشاه را فراگرفت

به گزارش بهترین مارکت، رئیس اداره جنگلداری و جنگلکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت: 60 هزار هکتار از جنگل های زاگرس در استان کرمانشاه با آفت لورانتوس درگیر هستند.

آفت لورانتوس 60 درصد جنگل های کرمانشاه را فراگرفت

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از ایسنا، عبدالعلی جلیلیان گفت: از مجموع 527 هزار هکتار از جنگل های زاگرس در استان کرمانشاه حدود 10 درصد آنها به آفت لورانتوس با درصدهای مختلف آلوده شده اند.

وی ادامه داد: بیشترین آلودگی به آفت لورانتوس را در شهرستان های گیلانغرب، اسلام آبادغرب، ثلاث باباجانی، دالاهو، پاوه و روانسر که شهرستان های جنگلی استان هستند، داشته ایم.

جلیلیان اظهار کرد: در 2 سال گذشته از محل اجرای طرح مدیریت بوم سازگان جنگل های طبیعی استان کرمانشاه عملیات کنترل آفت لورانتوس شامل قطع و امحای عوامل آلودگی انجام گرفته است.

وی گفت: این طرح تاکنوندر سطح 25 هزار هکتار از جنگل های آلوده انجام گرفته است.

جلیلیان اضافه کرد: در صورت تخصیص اعتبار در مدت 3 سال همه عوامل بیماری زا در سطح جنگل های زاگرس در استان کرمانشاه حذف خواهد شد.

وی اضافه کرد: البته پس از پاکسازی کامل عوامل بیماری زا در جنگل های زاگرس نیاز به عملیات اصلاحی مجدد به دلیل باقی ماندن برخی عوامل بیماری زا ممکن است وجود داشته باشد.

جلیلیان بهترین راه مبارزه با آفت لورانتوس را قطع و حذف عوامل آلودگی بیان کرد و اضافه کرد: شیوه مبارزه با آفت لورانتوس به این شکل است که قبل از ورود درختان به فرآیند بذردهی نسبت به قطع و امحای عوامل آلودگی اقدام می شود.

رئیس اداره جنگل داری و جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه اضافه کرد: عوامل آفت لورانتوس از طریق باد، پرندگان و دیگر عوامل طبیعی منتشر می شود و بنابراین احتمال آلوده شدن درختان سالم به آفت در صورت عدم حذف عوامل بیماری زا وجود دارد.

وی در ادامه از لورانتوس به عنوان یک گیاه نیمه انگلی یاد کرد و اضافه کرد: این گیاه ریشه و امکانات تغذیه ای ندارد و با درگیری درخت بلوط روی بافت و نسج گیاهی نفوذ کرده و از شیره گیاه تغذیه می کند.

جلیلیان ادامه داد: آفت لورانتوس اگرچه دلیل اصلی بروز پدیده خشکیدگی جنگل های زاگرس نیست، اما یکی از عوامل فرعی تشدید کننده خشکیدگی و زوال جنگل های بلوط به شمار می رود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 18 اسفند 1398 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 763

به "آفت لورانتوس 60 درصد جنگل های کرمانشاه را فراگرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آفت لورانتوس 60 درصد جنگل های کرمانشاه را فراگرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید