آلودگی شیر و لبنیات به سم آفلاتوکسین صحت ندارد

به گزارش بهترین مارکت، به گزارش خبرنگاران، در اطلاعیه انجمن ایمنی زیستی آمده است: شایعه آلودگی شیر و لبنیات به سم آفلاتوکسین، که متأسفانه باز هم مانند شایعات مربوط به ذرت های آلوده یا زیان محصولات تراریخته مطرح شده، موجی از نگرانی را در میان مردم به وجود آورده است.

آلودگی شیر و لبنیات به سم آفلاتوکسین صحت ندارد

حتی با وجود تکذیب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد باز هم این نگرانی ها به ویژه در فضای مجازی ادامه دارد و افرادی که امنیت روانی مردم را هدف قرار داده اند به آن دامن می زنند.

انجمن علمی ایمنی زیستی ایران که انجمنی علمی، مستقل و غیر وابسته به دولت یا جناح های سیاسی کشور است و اعضای آن متشکل از متخصصان تغذیه، صنایع غذایی، کشاورزی، پزشکی، بیوتکنولوژی، محیط زیست، ژنتیک، ارگانیک، ایمنی زیستی و بهداشت از سراسر کشور هستند، تمامی تحولات در حوزه سلامت غذا و موضوعات مرتبط با سلامت مردم را به دقت تحت نظر داشته و با اطلاعات دقیق علمی به مردم آگاهی رسانی می نماید.

این انجمن با توجه به آنالیز های دقیق علمی و مطالعات گسترده اعلام می نماید که جای هیچگونه نگرانی در خصوص استفاده از شیرهای پاستوریزه و بسته بندی شده موجود در بازار وجود ندارد.

شیرهای بسته بندی شده مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور کاملاً سالم هستند و توصیه می گردد به طور کلی مردم به شایعات پخش شده به وسیله صدا و سیما و به ویژه فضای مجازی توجهی ننمایند و اطمینان داشته باشند که تمام محصولات غذایی بسته بندی شده تحت نظارت کامل سازمان غذا و دارو به عنوان مرجع نهایی اظهار نظر در خصوص سلامت مواد غذایی، خوراکی و آشامیدنی و سایر مراجع ذیربط است، سالم، ایمن و بدون شائبه هستند.

تنها نگرانی در خصوص شیرهای باز و بسته بندی نشده وجود دارد که گاهی مصرف نمایندگان به صورت فله ای خریداری می نمایند. بهتر است تا حد امکان از مصرف شیرهای بسته بندی نشده خودداری گردد و در صورت تمایل، باید ابتدا این شیرها را جوشاند. پس از جوشاندن، وجود توده لخته و تکه های پنیری شکل در شیر نشان دهنده فساد شیر است و نباید مصرف گردد؛ در غیر این صورت حتی شیرهای باز و فله ای نیز علی القاعده بدون مشکل ارزیابی می شوند.

آفلاتوکسین حتی در صورت موجود بودن در شیر از نوع M1 است که نسبت به آفلاتوکسین B1 که در خوراک دام یا محصولات آجیلی یافت می گردد کم زیانتر است. سطح مجاز آفلاتوکسین در کشور از استانداردهای بسیار معتبری پیروی می نماید که از پیشرفته ترین کشورها از جمله اتحادیه اروپایی و ژاپن هم سخت گیرانه تر است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 17 اسفند 1398 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 761

به "آلودگی شیر و لبنیات به سم آفلاتوکسین صحت ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی شیر و لبنیات به سم آفلاتوکسین صحت ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید