اتمام بازسازی واحدهای مسکونی سیل زده تا سرانجام امسال

معاون عمرانی و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور گقت: مرمت و بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده در سیل تا سرانجام امسال و تعمیر واحدها تا دوماه آینده به اتمام می رسد.

اتمام بازسازی واحدهای مسکونی سیل زده تا سرانجام امسال
  • مجله سیل

به گزارش ایسنا مهدی جمالی نژاد شب گذشته در ستاد بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده استان مرکزی اظهارکرد: میزان خسارت ها و آسیب ها در کشور زیاد بوده است و برای نخستین بار در کشور 25 استان کشور همزمان درگیر سیل شدند و خسارت دیدند. در بسیاری از استان ها نیز آسیب به زیر ساخت ها زیاد بوده است.

وی اضافه نمود: به سبب متمرکز پیش رفتن اقدامات و تسهیل در امور برای نخستین بار برای بازسازی مجموعه ها قرارگاه ویژه ای تشکیل شد. قرارگاه فرماندهی بازسازی مناطق زلزله زده به ریاست عبدالرضا رحمانی فضلی - وزیر کشور - تشکیل شده است و قرارگاه متناظر آن نیز در استان ها با حضور دستگاه های مربوطه برپا خواهد شد. چند کمیته اصلی از جمله کمیته بازسازی و نوسازی، کمیته مشخص و تخصیص برآورد خسارت، کمیته اطلاع رسانی، کمیته اجتماعی و مشارکت های مردمی و ... نیز زیر مجموعه این قرارگاه فرماندهی است.

معاون عمرانی و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور در مورد اقدامات ساختاری این قرارگاه توضیح داد: ذیل این قرارگاه چند کمیته ایجاد شده است که هرکدام بخشی از کار را پیگیری می نمایند. قرارگاه متناظر با این قرارگاه نیز در استان ها در نظر گرفته شده است.

جمالی نژاد از آسیب به حدود 6000 روستا در کشور بر اثر سیل اطلاع داد و تاکید نمود: در زمینه راه های مواصلاتی کشور نیز 18 هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی آسیب دید و به علاوه 744 پل کاملا تخریب شد. 223 کیلومتر خطوط انتقال آب، 2880 کیلومتر شبکه برق، 1624 دکل انتقال برق نیز دچار آسیب شده اند و آسیب به 1186 مدرسه تخریبی و 1166 مدرسه تعمیری نیز در کشور احصا شده است.

وی با بیان اینکه آسیب و خسارت به بخش های مختلف آب، برق، مدارس، مراکز بهداشتی و ... نیز برآورد شده است، اظهارکرد: تمامی این اطلاعات و آمارها در سامانه سراسری یکپارچه با نام سامانه سجاد در حال ثبت و به روز شدن است. سامانه سجاد هفته آینده رونمایی خواهد شد. این سامانه به منظور یکپارچه شدن اقدامات در وزارت کشور پیش بینی شده که سامانه سایر وزارتخانه ها با این سامانه در ارتباط باشد. دستورالعمل ها و نحوه مشارکت دستگاه های دولتی و غیردولتی نیز در این سامانه دیده شده است.

معاون عمرانی وزارت کشور تاکید نمود: همه این اطلاعات تا دو، سه هفته آینده از سراسر استان های کشور وارد سامانه می گردد و برای همه قابل دسترس خواهد بود.

جمالی نژاد اضافه نمود: در مورد سیل 80هزار و 912 پرونده تشکیل و 60هزار و 112 پرونده کارشناسی شده و میزان خسارت های کارشناسی شده حدود 2000 میلیارد ریال و برآورد خسارت ها 3440 میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط مالی حاکم بر کشور نباید چشم امید همه دستگاه ها به اعتبار و تسهیلات تخصیص باشد.

معاون عمرانی وزیر کشور با اشاره به اینکه بیش از 5500 واحد در استان مرکزی احتیاج به بازسازی و نوسازی دارند و باغات نیز خسارت زیادی دیده اند، گفت: دو مصوبه درچهارشنبه هفته گذشته داشتیم که یکی ناظر به تسهیلات و یاری به بازسازی و نوسازی مسکن و دیگری در حوزه خسارت کشاورزان بود که طبیعتا به استان مرکزی هم یاری های لازم انجام خواهد شد.

به گزارش ایسنا محمد حسینی - نماینده تفرش، آشتیان و فراهان - نیز در این نشست اظهار کرد: سیل اتفاقی در کشور بود که خسارات زیادی را به مردم وارد کرد و با توجه به شرایط مالی حاکم بر جامعه برای تامین منابع مورد احتیاج جهت جبران خسارات باید راهکارهای مناسب اندیشید.

وی اضافه نمود: در ابتدا راحت ترین راه این بود که 2 میلیارد دلار از صندوق توسعه ارزی برداشته گردد و به ریال تبدیل کنیم اما وزیر کشور دستور داد تا جایی که امکان دارد از این منابع استفاده نگردد و از منابع داخلی استفاده گردد.

نماینده مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: سازمان برنامه و بودجه در مورد تامین اعتبار استان های سیل زده 7000 میلیارد تومان از سرجمع منابع بودجه 98 تخصیص داده که با توجه به اینکه در ابتدای سال هستیم این اعتبار تامین نشده است.

حسینی اضافه نمود: صندوق بیمه خسارت های بدنی 3600 میلیارد تومان در بانک های عامل سرمایه گذاری نموده که انتظار ما بر این بود که 50 درصد این مبلغ توسط بانک ها به عنوان وام قرض الحسنه پرداخت گردد.

وی در انتها گفت: اختیاراتی به استانداران داده شده است که بتوانند اموال مازاد خود را به فروش برسانند. تقاضای من بر این است که اگر ظرفیتی در جهت تامین این منابع به ذهن مسئولان میرسد اعلام نمایند تا بتوانیم سریعترین راه تامین این منابع را ایجاد کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 28 تیر 1398 شناسه مطلب: 233

به "اتمام بازسازی واحدهای مسکونی سیل زده تا سرانجام امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتمام بازسازی واحدهای مسکونی سیل زده تا سرانجام امسال"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید