اجرای نهضت درختکاری مشارکتی در کرمانشاه با غرس 842 هزار اصله نهال

خبرنگاران/کرمانشاه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه از اجرای نهضت درختکاری مشارکتی در استان با غرس 842 هزار اصله نهال اطلاع داد.

اجرای نهضت درختکاری مشارکتی در کرمانشاه با غرس 842 هزار اصله نهال

انشاءالله کولانی امروز (نهم آذر) در نشست خبری نهضت درختکاری مشارکتی برای ایرانی سرسبز اظهار کرد: مراسم نمادین اجرای این نهضت 14 آذر همزمان با سراسر کشور در منطقه چالابه کرمانشاه برگزار خواهد شد.

کولانی گفت: قرار است در قالب نهضت درختکاری مشارکتی 14 میلیون اصله نهال در کشور غرس گردد که سهم استان کرمانشاه از این میزان غرس 842 هزار اصله نهال خواهد بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه ادامه داد: در طرح نهضت درختکاری مشارکتی قرار است توسعه جنگل کاری در سطح بیش از 3400 هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان را در امسال ببینیم که 1010 هکتار آن نهال کاری بوده که 500 هکتار آن به صورت مشارکتی با شرکت ها، موسسات و پادگان ها انجام خواهد شد و 2400 هکتار دیگر هم به توسعه جنگل کاری با بذر اختصاص دارد.

کولانی گفت: اجرای نهضت درختکاری مشارکتی از اواسط آبان در استان آغاز شده و کوشش شده تا در هر شهرستانی از گونه های بومی و سازگار با اقلیم آن شهرستان استفاده گردد.

کولانی هدف از اجرای طرح نهضت درختکاری مشارکتی را کوشش برای پای کار آوردن مردم در حوزه حفاظت و حراست از منابع طبیعی به عنوان سرمایه های خدادادی عنوان نمود.

کولانی در ادامه با اشاره به نامگذاری یک هفته به نام هفته درختکاری از 15 تا 21 اسفند هر سال گفت: با توجه به تغییر اقلیم اتفاق افتاده در کشور و به منظور استفاده بیشتر از زمان برای غرس نهال، علاوه بر هفته منابع طبیعی، اجرای نهضت درختکاری مشارکتی در سراسر کشور در برنامه قرار گرفته تا علاوه بر داشتن زمان بیشتر برای درختکاری، از نظر فنی نیز غرس نهال را با نظارت بیشتری داشته باشیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در ادامه اشاره ای هم به اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری استان در سال گذشته داشت و اضافه کرد: سال گذشته در مجموع 19 پروژه آبخیزداری و آبخوان داری در استان کرمانشاه اجرایی شد که با توجه به پیروزیت استان در اجرای کامل این طرح ها در مدت زمان کم، اعتبارات استان در بخش منابع طبیعی و آبخیزداری در امسال دو برابر شده است.

کولانی ادامه داد: امسال 38.5 میلیارد تومان برای انجام اقدامات آبخیزداری و آبخوان داری در استان کرمانشاه در نظر گرفته شده که این پروژه ها در 20 حوزه آبخیز و با پیشرفت 80 درصدی در دست اقدام است که به دلیل پیشرفت خوب پروژه ها در قالب طرح مدیریت بوم سازگان ناحیه رویشی زاگرس حدود 6 میلیارد تومان دیگر از محل اعتبارات ملی به مجموع اعتبارات حوزه های آبخیزداری و آبخوان داری استان اضافه شده است.

کولانی با بیان اینکه استان کرمانشاه در سال 97 جزو 10 استان برتر در حوزه انجام اقدات آبخیزداری و آبخوان داری بود، گفت: امسال تاکنون رتبه سوم و یا چهارم این حوزه را کسب نموده ایم.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه ادامه داد: در حال حاضر روزانه 665 نفر در پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری استان مشغول کار موقت هستند.

وی در ادامه اشاره ای هم به کاهش 33 درصدی سطوح دچار حریق شده جنگل های استان کرمانشاه در امسال در مقایسه با سال قبل با وجود رشد چندین برابری پوشش گیاهی به دلیل بارندگی های خوب، داشت و اضافه کرد: امسال هرچند از نظر تعداد حریق ها به دلیل پوشش گیاهی غنی افزایش حریق را داشتیم، اما از نظر سطوح حریق شده کاهش 33 درصدی حریق را شاهد بودیم که این مهم با بهره گیری از 240 نفر به عنوان دیده بان در نقاط بحرانی حریق در استان محقق شد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در ادامه اشاره ای هم به سیلابی شدن بعضی از نقاط شمال شهر کرمانشاه در بارندگی های شدید سال گذشته داشت و اضافه کرد: با تشدید بارندگی ها آبگرفتگی هایی را از تنگه کنشت داشتیم که با ایجاد بندهای سیمانی و ملاتی و احداث قنات های معکوس سعی شده این مسائل حل گردد.

کولانی به فراوریات امسال نهالستان های استان کرمانشاه هم اشاره نمود و اضافه کرد: امسال یک میلیون و 200 هزار اصله نهال در نهالستان های استان فراوری شد که با تفاهمنامه انجام شده برای ورود بخش خصوصی به حوزه فراوری نهال امیدواریم در آینده در این حوزه پیروز تر عمل کنیم.

عبدلعلی جلیلیان رئیس اداره جنگل داری و جنگلکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه نیز در این نشست با اشاره به اجرای طرح نهضت درختکاری مشارکتی به صورت نمادین در منطقه چالابه اظهار کرد: قرار است در این برنامه نمادین 25 هکتار نهال کاری را داشته باشیم و 3500 اصله نهال در این سطح کاشته گردد.

وی ادامه داد: همچنین توسعه جنگل کاری با بذر در سطح 25 هکتار و با حدود 370 کیلوگرم بذر را در این مراسم نمادین خواهیم داشت.

رئیس اداره جنگل داری و جنگلکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه ادامه داد: در اجرای این طرح کوشش می گردد تا از گونه های جنگلی سازگار با شرایط اقلیمی هر منطقه ای استفاده گردد، با این حال بیشتر جنگل کاری از گونه های بلوط، گلابی وحشی، بنه و ... خواهد بود.

جلیلیان با بیان اینکه این پویش ملی با شعار درختکاری همگانی برای ایرانی سرسبز اجرایی می گردد، هدف از اجرای این طرح را توسعه جنگل ها عنوان و ابراز امیدواری کرد: با اجرای طرح های از این دست شاهد توسعه جنگل های استان باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 26 دی 1398 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 620

به "اجرای نهضت درختکاری مشارکتی در کرمانشاه با غرس 842 هزار اصله نهال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای نهضت درختکاری مشارکتی در کرمانشاه با غرس 842 هزار اصله نهال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید