اعتباری که دو پروژه آبخیزداری را سیراب می نماید

به گزارش بهترین مارکت، خبرنگاران/خراسان جنوبی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فردوس گفت: 19 میلیارد و 231 میلیون ریال برای اجرای دو پروژه مهم آبخیزداری فردوس اختصاص یافت.

اعتباری که دو پروژه آبخیزداری را سیراب می نماید

کاظم صالح پور، امروز دوشنبه 16 دی، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: برای عملیات سنگی ملاتی تثبیت سرریز بندخاکی با حجم 500 متر مکعب در حوزه آبدکی و عملیات گابیون بندی بالادست منابع آبی این حوزه با حجم عملیات 2600 مترمکعب، 9 میلیارد و 845 میلیون ریال اختصاص یافته است.

وی اضافه نمود: همچنین برای عملیات خاکریزی شامل؛ یک مورد بندخاکی و سرریز سنگی ملاتی آن در حوزه کال چهل (قنات بلده) 9 میلیارد و 386 میلیون ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اختصاص یافت.

به گزارش خبرنگاران، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فردوس اعلام کرد: بندخاکی حوزه آبدکی سال گذشته از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اجرا و سرریزآن خاکبرداری شد و با اجرای عملیات تثبیت آن، از خسارات احتمالی جلوگیری می گردد.

صالح پور ادامه داد: این پروژه با 70 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است و عملیات گابیون بندی در بالادست این حوزه نیز علاوه بر جلوگیری از خسارات سیلاب، باعث تقویت سفره های آب زیرزمینی این منطقه که از مناطق عشایری و محروم استان است، خواهد شد.

وی درباره تاثیر پروژه دوم بر کنترل سیلاب ها و جلوگیری از خسارات مرتبط با آن، اضافه نمود: باتوجه به واقع شدن محل پیشنهادی احداث این بندخاکی در بالا دست قنات بلده، علاوه بر تقویت سفره های آب زیرزمینی منطقه از خسارات سیل به اراضی کشاورزی و باغات پایین دست شامل؛ روستاهای باغستان علیا و سفلی، باغشهر اسلامیه و شهر فردوس و تاسیسات و بناهایی که در این منطقه احداث شده، جلوگیری می گردد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فردوس توضیح داد: هر ساله رودخانه کال چهل، خسارات فراوانی به زمین های کشاورزی، جاده ها و تاسیسات این مناطق وارد می نماید.

صالح پور ادامه داد: بازنگری مطالعات تفصیلی و اجرایی حوزه کال چهل، توسط شرکت جام کشت نهایی و مناقصه پروژه احداث بند خاکی مذکور نیز برگزار شده و ساخت این بند خاکی به زودی شروع می گردد.

وی یادآور شد: بندخاکی حوزه کال چهل سرانجام سال جاری به بهره برداری می رسد و در این صورت امکان استحصال و ذخیره سیلاب های ماه های بارانی فراهم می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اسفند 1398 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 736

به "اعتباری که دو پروژه آبخیزداری را سیراب می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتباری که دو پروژه آبخیزداری را سیراب می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید