اعتراف مجله آمریکایی به سرعت غیرقابل تصور اژدر اشکوال روسیه

به گزارش بهترین مارکت، مجله نشنال اینترست آمریکا با اشاره به ویژگی های منحصربه فرد اژدر روسی اشکوال، سرعت 200 گره دریایی این اژدر را غیرقابل تصور نامیده و اعتراف نموده که در زرادخانه های آمریکا چنین سلاحی وجود ندارد.

اعتراف مجله آمریکایی به سرعت غیرقابل تصور اژدر اشکوال روسیه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل روزنامه راسیسکایا گازیه تا، چاپ مسکو، رسانه های آمریکایی توانایی های اژدر اشکوال روسیه که قادر به افزایش سرعت خود تا 200 گره دریایی یا 370 کیلومتر در ساعت است، را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده ا ند.

مجله نشنال اینترست سرعت این اژدر را قابل تصور نامیده و نوشته است که در زرادخانه های تسلیحاتی ایالات متحده چیزی شبیه به این سلاح وجود ندارد. نویسندگان این مطلب تأکید نموده اند که وجود چنین سلاحی می تواند وضعیت یک عملیات نظامی در عرصه دریایی را کاملاً زیرورو کند.

اطلاعات درباره اژدر اشکوال که نمونه های اولیه آن در دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق ساخته شد، تنها در سال 1990 منتشر شد و حتی در آن موقع هم ارزیابی بسیار بالایی از آن صورت گرفت.

این مجله یادآور شده، ضمن اینکه جز این هم نمی توانست باشد، برای این که قوانین فیزیک اجازه نمی دهند که شیئی بتواند در اعماق دریا به سرعتی بیش از 50 گره دریایی برسد و این اژدر، به درستی قوانین فیزیک را نقض نموده است.

برخلاف اژدرهای معمولی، این اژدر با یک موتور موشک حرکت می نماید که سرعت آن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. طراحان این اژدر برای از بین بردن مقاومت آب پیروز شده ا ند تا با ایجاد یک فرایند ایجاد ابر که آب را به حالت بخار تبدیل می نماید، مقاومت محیط آب را برای عبور این اژدر در زیر سطح آب به میزان قابل توجهی کاهش دهند. بدین ترتیب حرکت آن در حفره یا حبابی از بخار انجام می گردد و در عین حال کلاهک هسته ای این اژدر، نابود شدن اهداف مشخص شده را تضمین می نماید.

در این مقاله آمده است، اژدر اشکوال دارای قطر استاندارد 533 میلی متر است و کلاهک آن هم 460 پوند وزن دارد. این اژدر در ابتدا بعنوان ابزاری برای حمله به زیردریایی های ناتو طراحی شده و کلاهک هسته ای آن نیز دارای سرعتی قبلاً شناخته نشده ارزیابی شده است. چنین سلاحی می تواند اهداف دشمن را قبل از آنکه آنها بتواند هر اقدامی انجام دهند را نابود کند.

این مجله آمریکایی یادآور شده که نمونه های اولیه اشکوال غیرقابل کنترل بودند، ولی نمونه های جدید آن از سیستم تبدیل آب به بخار برای حرکت به سمت اهداف مشخص شده استفاده نموده و سپس سرعت آن برای شناسایی هدف و نابودی آن کم می گردد و همین ویژگی قدرت و کارآیی این سلاح را تضمین نموده است.

نشنال اینترست در آخر می نویسد که چنین سلاح موثری قادر است هر هدف روی سطح آب یا زیردریایی را نابود کند و با سرعت 200 گره دریایی خود می تواند تاکتیک عملیات نظامی در عرصه آب را بطور کلی تغییر داده و آن را برای دشمن مرگبارتر کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 24 مهر 1398 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 398

به "اعتراف مجله آمریکایی به سرعت غیرقابل تصور اژدر اشکوال روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراف مجله آمریکایی به سرعت غیرقابل تصور اژدر اشکوال روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید