ایران به لحاظ حقوقی و اخلاقی حق کاهش تعهدات برجامی را دارد

خبرنگاران- گروه بین الملل: ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه روز آدینه هشدار داد که ایران و آمریکا تنها یک ماه فرصت دارند تا طرح پاریس برای زنده نگه داشتن برجام را اجرایی نمایند. طرح فرانسه برای برجام تاکنون موفقیتی نداشته و این بستگی به ایران و آمریکا دارد که این طرح را زنده نگه دارند.

ایران به لحاظ حقوقی و اخلاقی حق کاهش تعهدات برجامی را دارد

لودریان هشدار داد تا قبل از اینکه ایران فعالیت های هسته ای خود را تشدید کند، واشنگتن و تهران تنها یک ماه فرصت داشتند با هم برای کاهش تنش ها در خاور میانه مذاکره نمایند.

وزیر خارجه فرانسه در جمع قانونگذاران فرانسه گفته بود: اگرچه ابتکار ماکرون برای میانجیگری تاکنون نتیجه نداشته است اما با توجه به اینکه ایران اعلام کرده تا اوایل نوامبر اقدامات جدیدی را برای کاهش تعهدات توافق وین انجام خواهد داد، از این رو این دو کشور فرصت چندانی برای توقف روند افزایش تنش ها در منطقه ندارند.

در این راستا خبرنگاران گفتگویی با پروفسور شیرین هانتر استاد دانشگاه جورج تاون و عضو شورای روابط خارجی آمریکا تنظیم کرده که در ادامه می آید.

*ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه روز آدینه هشدار داد ایران و آمریکا تنها یک ماه فرصت دارند تا طرح پاریس برای زنده نگه داشتن برجام را اجرایی نمایند. آیا اساساً فرانسه در صندلی هشدار دادن برای حفظ برجامی که خود اروپایی ها به تعهداتشان عمل نکردند هست؟

فرانسه در کوشش است هم ایران و هم ایالات متحده امریکا را جهت تغییر مواضع غیر سازش خود تحت فشار قرار دهد و با نوعی سازش که می تواند تنش ها را در خلیج فارس از بین ببرد، موافقت نمایند.

فرانسه می داند که سقوط برجام تنش های منطقه ای را شدت می بخشد. حتی ممکن است خطر درگیری نظامی بین تهران و واشنگتن را افزایش دهد. فرانسه و سایر کشورهای اروپایی نتوانسته اند به تعهدات خود در قبال تهران عمل نمایند. اما از همان ابتدا تعیین بود که اروپا پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای، نمی تواند توافق هسته ای ایران را حفظ کند.

از نظر قانونی و اخلاقی ایران حق دارد موضع خود را نسبت به اجرای برجام تغییر دهد. با این حال، سقوط این توافق فشارهای بین المللی دیگری را علیه تهران افزایش می دهد.

*آیا این هشدار به معنای نوعی شکست در کوششهای دیپلماتیک فرانسه برای میانجیگری بین ایران و آمریکاست؟

به عنوان یک قاعده، کوشش های میانجیگری تنها هنگامی پیروز خواهد بود که طرفین، تصمیمی اساسی برای آشتی اتخاذ نمایند. تا زمانی که این تصمیم اساسی حاصل نگردد، واسطه ها شانس پیروزیت کمی دارند.

دولت ترامپ هنوز تصمیمی برای آشتی با تهران نگرفته است. همچنین ایران هنوز مایل به دستیابی به سازش با واشنگتن نیست. ایران مایل به تغییر بعضی از مواضع اصلی خود در رابطه با مسائل خاورمیانه نیست.

در همین حال، واشنگتن تصمیم دارد خواسته هایی را در مورد ایران مطرح کند که می داند تهران نمی تواند آن را بپذیرد. بنابراین این واقعیت که مأموریت ماکرون پیروز نشده تعجب آور نیست.

*ایران اعلام کرده تا اوایل نوامبر اقدامات جدیدی را برای کاهش تعهدات برجامی انجام خواهد داد. چرا اروپا کوشش جدی برای حفظ برجام انجام نمی دهد و فقط روزانه اعلام می نمایند که فلان کشور هم به اینستکس پیوسته است ولی در عمل چیزی رخ نمی دهد؟

فرانسه قادر به انجام کاری برای اطمینان از بقای برجام بدون تأیید آمریکا نیست. علاوه بر این، پاریس نیز دوست دارد که تهران سیاست های منطقه ای خود را تغییر دهد. اصولاً در این رابطه اروپا و ایالات متحده باهم توافق دارند.

هم ایالات متحده امریکا و هم اروپا می خواهند که ایران قبل از توافق با هرگونه تخفیف اقتصادی، همه امتیازات خواسته شده را تقدیم کند. آنها امیدوارند که ادامه فشار، تهران را وادار به تسلیم کند.

اما آنها نگران تغییر موضع ایران درباره برجام هستند که احتمالاً منجر به تجدید نظر ایران در مورد برنامه هسته ای خود علی رغم هشدارهای آنها می گردد.

*آیا به نظر شما مکانیسم اینستکس با توجه به هشدارهای امریکا در مورد تحریم شرکتهایی که با آن کار نمایند، عملیاتی خواهد شد و نیازهای ایران را برآورده خواهد نمود؟

اینستکس هرگز جایگزین مناسبی برای معاملات تجاری اقتصادی عادی نیست. اینستکس همیشه ابزاری برای متقاعد کردن ایران برای ادامه پایبندی به برجام بوده است. حتی اگر کل اتحادیه اروپا به آن بپیوندد ، مسائل ایران را حل نمی کند. باید گفت که اروپا با تهران صادق نبوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 21 آبان 1398 شناسه مطلب: 480

به "ایران به لحاظ حقوقی و اخلاقی حق کاهش تعهدات برجامی را دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران به لحاظ حقوقی و اخلاقی حق کاهش تعهدات برجامی را دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید