تأکید آنکارا و واشنگتن بر ایجاد منطقه امن با احترام به تمامیت ارضی سوریه

وزرای دفاع آمریکا و ترکیه طی یک گفت وگوی تلفنی بر ادامه کوشش های دو کشور در مورد ایجاد یک منطقه امن با احترام به تمامیت ارضی سوریه تأکید کردند.

تأکید آنکارا و واشنگتن بر ایجاد منطقه امن با احترام به تمامیت ارضی سوریه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، حلوسی آکار وزیر دفاع ترکیه و مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز گذشته (آدینه) طی یک تماس تلفنی در مورد اجرای توافقات در مورد منطقه پیشنهادی امن در شمال سوریه با یکدیگر گفت وگو کردند.

روزنامه ینی شفق چاپ ترکیه در این خصوص گزارش کرد، بنا به گفته بیانیه وزارت دفاع ترکیه، اسپر و آکار بر ادامه موفقیت آمیز کوشش ها برای ایجاد منطقه امن پیشنهادی در 17 اکتبر 2019، با احترام به تمامیت ارضی سوریه تأکید کردند.

در این گفت وگوی تلفنی مطرح شد که آنطور که در توافق اشاره شده است، نظارت بر خروج تروریست های ی پ گ/پ ک ک از منطقه امن پیشنهادی در سوریه، جمع آوری مجدد سلاح های سنگین از دست تروریست ها و غیرفعال کردن سنگرهای آنها، همچنان ادامه دارد.

در بیاینه وزارت دفاع ترکیه آمده که آنکارا از واشنگتن انتظار دارد که به طور کامل به تعهداتش پایبند باشد و همچنین دو کشور بر عزم خود در مبارزه با داعش تأکید کردند.

این بیانیه در مورد تماس تلفنی اسپر و آکار می افزاید که دو طرف بر حق آنکارا در دفاع از خود درصورتیکه هرگونه آزار یا خصومت به نیروهای مسلح ترکیه وارد آید، تأکید کردند.

طبق این گزارش، روز پنجشنبه هفته گذشته، ترکیه و آمریکا به توافق رسیدند تا عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه به طور موقت و به مدت 120 ساعت متوقف گردد.

با اینحال، منابع خبری سوریه از تداوم حملات نظامیان ترکیه و تروریست های تحت حمایت این کشور به خاک سوریه خبر داده اند که آنطور که گزارش ها حاکی است، در پی حملات آنکارا به استان حسکه، هشت غیرنظامی دیگر نیز جان باختند.

گزارش ها حاکی از آن است که ترکیه موافقت کرد به مدت 120 ساعت عملیات نظامی را متوقف کند تا به پ گ/ پ ک ک اجازه خروج از منطقه امن را بدهد.

ینی شفق گزارش کرد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا همچنین توافق کردند که ترکیه 32 کیلومتر از منطقه امن در جنوب مرز ترکیه در سوریه را در اختیار داشته باشد.

ترکیه به همراه تروریست های موسوم به ارتش آزاد از هفدهم شهریور ماه عملیاتی را در شمال سوریه شروع کرد. هدف ادعایی آنکارا، دور کردن خطر شبه نظامیان کُردی است که ترکیه آنان را تروریستی می داند. این عملیات، چشمه صلح نام دارد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز گذشته با تأکید بر اینکه از تسط دولت سوریه بر مناطقی که پیشتر تحت تصرف شبه نظامیان کُرد قرار داشت، ناراحت نیست، اظهار داشت که نیروهای ترکیه ای از مناطقی که در شمال سوریه وارد آن شدند، خارج نخواهند شد.

از طرف دیگر، بشار اسد رئیس جمهور سوریه هم در دیدار با فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه، تأکید کرد که همه نیروهای آمریکایی و ترکیه ای متجاوز و اشغالگر هستند و باید از خاک سوریه خارج شوند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 10 آذر 1398 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 523

به "تأکید آنکارا و واشنگتن بر ایجاد منطقه امن با احترام به تمامیت ارضی سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید آنکارا و واشنگتن بر ایجاد منطقه امن با احترام به تمامیت ارضی سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید