تخریب تدریجی در انتظار بنای تاریخی مدرسه آزاد ، بنیاد مستضعفان حکم تخلیه گرفت

یک بنای تاریخی دیگر در همدان این روزها وضعیت مساعدی ندارد و اگر همکاری بین دستگاه ها صورت نگیرد محتمل است سرنوشتی جز تخریب تدریجی نداشته باشد.

تخریب تدریجی در انتظار بنای تاریخی مدرسه آزاد ، بنیاد مستضعفان حکم تخلیه گرفت

چمدان: مدرسه آزاد همدان مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در 7 اسفند 1386 با شماره ثبت 21628 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنای تاریخی همانند بسیاری از بناهای تاریخی دیگر این روزها حال و هوای خوشی ندارد و روند مالکیت و کاربری آن نوید روزهای خوبی را نمی دهد.

ساختمان وکیل الرعایا یا همان مدرسه آزاد بیش از 110 سال قدمت تاریخی دارد و متعلق به نماینده مردم همدان در دوره های اول و دوم مجلس شورای ملی بوده است. این ساختمان پس از انقلاب مصادره و در اختیار آموزش و پرورش استان همدان قرار داده شد و تا سال 1395 به عنوان فضای آموزشی مورد استفاده نهاده شد. با هشدار اداره کل نوسازی مدارس درباره ایمنی این بنا دیگر مجوز تحصیل در این بنای تاریخی صادر نشد و این بنای تاریخی در اختیار انجمن علمی معلمان و دانش آموزان و کانون بازنشستگان آموزش و پرورش نهاده شد.

غلامرضا خانی نور رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش همدان با بیان اینکه مالکیت این ساختمان تاریخی قبل از انقلاب در اختیار فردی به نام مکارچی بود و از سال 1380 سند آن به نام بنیاد مستضعفان به ثبت رسید به ایرنا گفت: مالکیت این ساختمان در حال حاضر در اختیار بنیاد مستضعفان است اما تاکنون ریالی برای تعمیر و نگهداری آن هزینه نکرده است.

وی با بیان اینکه این ساختمان پیش از انقلاب مدتی به عنوان دادگاه و 60 سال نیز به عنوان مدرسه کاربری داشته است گفت: ساختمان وکیل الرعایا که بعضی آن را به عنوان مدرسه آزاد می شناسند از سال 1384 در اختیار مدرسه ایثارگران و پس از آن در اختیار مدرسه دخترانه از راه دور مائده بوده است.

رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش همدان با تاکید بر اینکه بر اساس فرمان امام خمینی (ره) اینگونه مکان های مصادره ای باید در اختیار فضاهای آموزشی قرار گیرند ادامه داد: بنیاد مستضعفان معتقد است انجمن علمی معلمان و دانش آموزان و همچنین کانون بازنشستگان آموزش و پرورش کارکرد آموزشی ندارند و با ارائه شکایت به دادگاه حکم تخلیه آن را گرفته اند.

وی با بیان اینکه 8 مرداد 1398 حکم تخلیه این ساختمان صادر و بر اساس مهلت داده شده تا پنجم شهریور ماه این ساختمان باید تخلیه کامل گردد گفت: تاکنون وظیفه حفظ و نگهداری این ساختمان تاریخی را آموزش و پرورش استان همدان بر عهده داشته اما نگرانیم پس از تخلیه، این ساختمان رها گردد و به سرنوشت سایر خانه های تاریخی همدان دچار گردد و در آستانه تخریب قرار گیرد.

مدرسه آزاد همدان مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در 7 اسفند 1386 با شماره ثبت 21628 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

احمد ترابی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی همدان نیز با بیان اینکه آثار ثبت ملی را هیچ کس نمی تواند تخریب کند و میراث فرهنگی نظارت مستقیم بر حفظ و نگهداری آنها خواهد داشت گفت: کانون بازنشستگان آموزش و پرورش به خوبی حافظ این بنای تاریخی بوده و ماه گذشته نیز مکاتباتی برای حفظ، مرمت و نگهداری آن با میراث فرهنگی انجام داده است.

وی توضیح داد: مالک این بنای تاریخی باید با تامین اعتبار و همکاری با میراث فرهنگی، این ساختمان تاریخی را حفظ کند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 27 شهریور 1398 شناسه مطلب: 312

به "تخریب تدریجی در انتظار بنای تاریخی مدرسه آزاد ، بنیاد مستضعفان حکم تخلیه گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخریب تدریجی در انتظار بنای تاریخی مدرسه آزاد ، بنیاد مستضعفان حکم تخلیه گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید