تلاش روسیه و ژاپن برای امضای پیمان صلح

دبیر شورای امنیت روسیه گفت که مسکو و توکیو به امضای پیمان صلح نیاز دارند و ما شرایط لازم برای انجام این پیمان را ایجاد خواهیم کرد.

تلاش روسیه و ژاپن برای امضای پیمان صلح

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نیکولای پاتروشف دبیر شورای امنیت روسیه روز سه شنبه (امروز) و پس از ملاقات با شیگرو کیتامورا رئیس دفتر تحقیقات و اطلاعات کابینه دولت ژاپن، گفت که روسیه و ژاپن به امضای پیمان صلح نیاز دارند و این کشورها شرایط لازم برای این امر را ایجاد خواهند کرد.

پاتروشف به خبرنگاران گفت: ما مسائل مربوط به روسیه و ژاپن و به ویژه مسائل امنیتی را مورد بررسی قراردادیم، توافق کردیم که ]تعداد[ موضوعاتی را که در آن عدم توافق وجود دارد، کاهش دهیم، برای همسو کردن مواضع خود تلاش کنیم و در نتیجه اعتماد متقابل را افزایش دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این دو نفر در مورد پیمان صلح میان روسیه و ژاپن گفت وگو کرده اند، گفت: این پیمان باید مورد توافق قرار گیرد.

پاتروشف افزود: ما باید شرایط را برای انجام این پیمان ایجاد کنیم، این همان کاری است که ما انجام خواهیم داد.

مسکو و توکیو پس از سرانجام جنگ جهانی دوم پیمان صلح دائم امضا نکرده اند. اختلافات پیرامون جزایر کوریل یکی از اصلی ترین موانع در مذاکرات صلح بوده است.

در سال 1956، هر دو کشور بیانیه مشترکی را امضا کردند که پس از جنگ جهانی دوم، بازگشت روابط دوجانبه را فراهم می کند.

پیش از این ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پس از دیدار با آبه شینزو نخست وزیر ژاپن گفت که دو کشور درباره پیمان صلح گفت وگو کرده اند، اما این گفت وگوها که ظاهراً بی نتیجه بوده قرار است همچنان ادامه داشته باشد.

طبق این گزارش، جزایر کوریل که در ژاپن با عنوان قلمروی شمالی نامیده می شود، در سرانجام جنگ جهانی دوم توسط نیروهای شوروی سابق تصرف شدند. هر دو کشور مدعی مالکیت بر این جزایر هستند و ژاپن به دنبال بازگرداندن آن به قلمروی خود است. اختلافات میان ژاپن و روسیه بر سر این منطقه از زمان سرانجام جنگ جهانی دوم تا کنون ادامه داشته و لاینحل باقی مانده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 25 مهر 1398 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 401

به "تلاش روسیه و ژاپن برای امضای پیمان صلح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش روسیه و ژاپن برای امضای پیمان صلح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید