توان کانون وکلا به جای کمک به قوه قضاییه صرف دفع تهدیدات شده است

به گزارش بهترین مارکت، یک وکیل دادگستری گفت: عمده وقت مدیران کانون وکلا به جای ارتقای کیفیت و کمک به قوه قضائیه متاسفانه مصروف دفع تهدیدات خارجی و مقابله با چالش هایی شده است که هرروز به آن تحمیل می شود.

توان کانون وکلا به جای کمک به قوه قضاییه صرف دفع تهدیدات شده است

به گزارش خبرنگاران، همایش کانون های وکلا و وکیل دادگستری؛ واقعیت های موجود، چالش ها و راهکارها برگزار گشت.

جلیل مالکی از دبیران این همایش، در ابتدای این مراسم در سخنانی گفت: بدون شک یکی از افتخارات ایران در صحنه های داخلی و بین المللی وجود کانون های مستقل است که بدون تحمیل کوچک ترین هزینه ای به دولت بار سنگین ارائه خدمات حقوقی به مردم را برعهده دارند و در عرصه های حقوق قضایی بین المللی وظیفه دفاع از منافع جمهوری اسلامی ایران را برعهده داشته است که نمونه آن محکومیت آمریکا در پرونده اخیر در دیوان لاهه و استیفای حقوق بانک ملت در دادگاه های انگلیس و سایر کشورهای اروپایی بود که وظیفه این امر را کانون های وکلا به همراه مدیران دولتی برعهده داشتند.

وی با بیان اینکه کانون های وکلا نقش مهمی در پیروزی انقلاب 1357 داشتند اضافه نمود: کانون های وکلا بعد از انقلاب علی رغم تعطیلی 16 ساله لحظه ای از همکاری با مراجع قضایی در اداره دادرسی منصفانه دریغ نکردند، اما با همه این اوصاف امروز و در آستانه انقضای سند چشم انداز 20 ساله کشور، نهاد مستقل وکالت دادگستری با چالش هایی روبرو شده است که عمده وقت مدیران آن به جای ارتقای کیفیت و کمک به قوه قضائیه متاسفانه مصروف دفع تهدیدات خارجی و مقابله با چالش هایی شده است که هرروز به آن تحمیل می شود.

این وکیل دادگستری از تفکیک بین استقلال وکیل دادگستری و کانون های وکلای دادگستری، صوری سازی آزمون وکالت، وضع آیین نامه خلاف قانون و آیین نامه ای که مصوبات مجلس را نقض می کنند و هیچ کس حتی مجلس شورای اسلامی توان ابطال آن را ندارد، احیای آیین نامه خلاف قانون رئیس سابق قوه قضائیه و تشویق و تهییج دانشجویان و دانش آموختگان حقوق از طریق تریبون های رسمی برای تشکیل کمپین حذف ظرفیت و تحت فشار قراردادن قوه قانونگذاری برای تحقق خواسته های آن ها به عنوان چالش های موجود برای کانون های وکلا نام برد.

وی اضافه نمود: واقعیت موجود در کانون وکالت چیز دیگری است که فقط یک نمونه از آن، عدم تمدید پروانه قریب به 25 درصد وکلای دادگستری به دلیل نبود کار و درآمد فقط در کانون وکلای مرکز و هم چنین بیکاری مفرط اکثریت وکلای جوانی است که حتی توان اجاره دفتر به صورت گروهی را ندارند اما مراجعی پیدا می شوند که می گویند این ها باید دفتر با جواز اداری داشته باشند.

ابراهیم ثابت قدم دبیر دیگر این همایش نیز در ادامه گفت: ما سال هاست مسائل خود را به گوش مسئولان به خصوص مجلس که با آن ها رابطه نزدیکی داریم می رسانیم. امروز در شرایط خاصی هستیم و هجمه ها به صورت هماهنگ علیه کانون صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه اخیرا هجمه ها علیه کانون از جمله از سوی صدا و سیما در مورد انحصارطلبی مطرح است، گفت: از سال 1359 هیئت مدیره کانون تعطیل شد و از ان تاریخ ما یک مدیر انتسابی داشتیم که به جای هیئت مدیره از طریق شورای عالی قضایی شروع به اداره کانون ها کرد.

وی اضافه نمود: ما 17 سال فاقد هیئت مدیره بودیم و در سال 1376 هیئت مدیره برای اولین بار تشکیل شد و بعد از تشکیل هیئت مدیره طبق ماده 1 قانون کیفیت اخذ پروانه، برای تعیین ظرفیت یک هیئت سه نفره تشکیل شده است که دو نفر آن از قوه قضائیه و یک نفر از کانون بودند بنابراین تعیین ظرفیت برعهده این هیئت بود.

وی با بیان اینکه، 17 سال تصمیم گیری برعهده کانون نبوده است، گفت: کانون وکلای مرکز یا کانون های استان ها در تصمیم گیری در اقلیت هستند و بارها و بارها ما این موضوع را گوشزد کردیم ولی کسی قبول نکرد و گفتند شما تعدادتان کم است و ظرفیت کم دارید و ما هم می خواهیم بگیریم، این یکی از هجمه های عمده ای است که علیه ما می شود که شما انحصارطلبی دارید و تعدادی که ما می خواهیم نمی پذیرید.

.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 24 آبان 1398 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 491

به "توان کانون وکلا به جای کمک به قوه قضاییه صرف دفع تهدیدات شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توان کانون وکلا به جای کمک به قوه قضاییه صرف دفع تهدیدات شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید