توقف تغییرکاربری مسکونی به تجاری

زهرا نژادبهرام - عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران: براساس طرح جامع شهری، اراضی مناطق شهرداری براساس بافت های مسکونی، صنعتی، تجاری، اداری و کشاورزی تقسیم بندی و در طرح تفصیلی معیارها و ضوابط کلی هریک از بخش ها با توجه به موقعیت جغرافیایی و میزان تراکم، تعریف می گردد.

توقف تغییرکاربری مسکونی به تجاری

تغییر کاربری بافت در هریک از مناطق تهران باید براساس ضوابط و قوانین شهری انجام گردد که در سال های اخیر به دلیل صدور مجوزهای بی رویه، تغییر کاربری واحدها از مسکونی به تجاری و اداری در 8 منطقه تهران از جمله مناطق 6، 7، 10 و 12، گلایه مندی شهروندان را به همراه داشته است. براساس طرح تفصیلی مصوب 1391، شهرداری تهران می تواند در پهنه یا بافت مسکونی، مجوز تجاری برای فعالیت هایی که خدمات محلی یا ناحیه ای دارند، صادر کند اما نبود یک دستورالعمل روشن برای خدمات محلی و وجود بعضی خلأ های قانونی، موجب صدور بی ضابطه مجوزهایی شده است که به سبب آن شهروندان، بافت های مسکونی را به تجاری یا اداری تبدیل نموده اند.

این اتفاق در مناطق مرکزی تهران موجب اشباع واحدهای تجاری در بافت های مسکونی شده و هدف مدیریت شهری از تأمین خدمات برای شهروندان به سمت درآمدزایی و تجاری سازی سوق داده شده است. به نظر می رسد همین کارها موجب بی اعتمادی شهروندان به مدیران شهری شده و متولیان شهر برای جلب اعتماد دوباره باید دستور توقف چنین تغییر کاربری ها را صادر و اقدامات و خدمت رسانی ها را به مسائل بهداشتی، آموزشی، فرهنگی، تفریحی، گردشگری و ورزشی و همچنین ایجاد فضاهای سبز و پارکینگ های عمومی معطوف نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 29 تیر 1398 شناسه مطلب: 235

به "توقف تغییرکاربری مسکونی به تجاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف تغییرکاربری مسکونی به تجاری"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید