رشد دوباره آرای سندرز ، نظرسنجی های نگران کننده برای ترامپ و بایدن

به گزارش بهترین مارکت، شک پیشتازی سندرز در رقابتهای انتخابات درون حزبی دموکراتها، خبر بدی برای دونالد ترامپ و مخالفان سندرز در حزب دموکرات محسوب می گردد.

رشد دوباره آرای سندرز ، نظرسنجی های نگران کننده برای ترامپ و بایدن

به گزارش خبرنگاران، نتایج نظرسنجی های اخیر در اردوگاه دموکراتها، نگرانی سران این حزب را در قبال پیروزی برنی سندرز در رقابتهای انتخابات درون حزبی را دوچندان ساخته است. بر اساس جدیدترین نظرسنجی موسسه یو.سی.برکلی، برنی سندرز توانسته است گوی سبقت را از دیگر نامزدهای حزب دموکرات، آن هم در ایالت مهم و مشخص نماینده کالیفرنیا برباید. سندرز توانسته است در نظرسنجی اخیر، که نتایج آن در روزنامه لس آنجلس تایمز منتشر شده است، 24 درصد آرای رای دهندگان دموکرات در این ایالت را به خود اختصاص دهد. پس از سندرز، الیزابت وارن پیروز به کسب 22 درصد آرا شده است. این در حالیست که در نظرسنجی ماه سپتامبر این موسسه (شهریور ماه) که حدود دو ماه قبل نتایج آن منتشر شد، وارن پیروز به کسب 29 درصد آرا شده بود. جو بایدن، با کسب 14 درصد، سومین انتخاب دموکراتهای ایالت کالیفرنیا محسوب می گردد. نتایج این نظرسنجی، برای بایدن و تا حدودی وارن نوعی فاجعه محسوب می گردد. این نظرسنجی نشان می دهد که آنها نسبت به دو ماه گذشته، تا حدود زیادی محبوبیت خود را در نزد هواداران حزب متبوعشان از دست داده اند.

سندرز انتخاب اول دانشجویان است

ماجرا به این نقطه ختم نمی گردد. مطابق گزارشی که نشریه نیوزویک منتشر نموده است، برنی سندرز به انتخاب اول دانشجویان آمریکایی تبدیل شده است. این موضوع، هم برای ترامپ و هم برای نامزدهای دیگر حزب دموکرات یک زنگ خطر محسوب می گردد. نظرسنجی نیو آکسیوس نشان می دهد که افکار و برنامه های انتخاباتی و سیاسی برنی سندرز مورد پسند و توجه 22.5 درصد دانشجویان آمریکایی واقع شده است. پس از سندرز، ترامپ از محبوبیت 17.3 درصدی در میان دانشجویان آمریکایی برخوردار است. الیزابت وارن و جو بایدن، با کسب 15.9 و 12.3 درصد در رتبه های سوم و چهارم نظرسنجی قرار دارند. در این میان بیشترین افت را جو بایدن داشته است. او در نظرسنجی قبلی، با کسب 19 درصد آرای دانشجویان، به محبوب ترین نامزد در بین آنها تبدیل شده بود. با این حال جو بایدن هم اکنون به رتبه چهارم سقوط نموده و بسیاری از آرای وی به سود سندرز به گردش در آمده است. هم اکنون ترامپ و بایدن، سایه سندرز را به صورتی واضح تر بالای سر خود حس می نمایند.

گفتنی است که نظرسنجی سراسری و ملی موسسه امرسون در ماه نوامبر سال جاری نیز بیانگر رشد ملموس آرای سندرز در بین رای دهندگان آمریکایی بوده است. سندرز توانسته است در این نظرسنجی، 27 درصد آرای هواداران حزب دموکرات در سرتاسر آمریکا را کسب کند. بایدن نیز دقیقا با کسب همین میزان در کنار سندرز واقع شده است و پس از این دو، وارن در مقام بعدی واقع شده است. برنی سندرز تاکید نموده است که طرح بیمه برای همه که از سوی وی مطرح شده است، نسبت به دیگر طرح های مشابهی که از سوی دموکراتها مطرح می گردد جامع تر و کاربردی تر خواهد بود. همچنین سندرز بر حمایت از حقوق کارگران در مقابل کارفرمایان و تنظیم مالیاتها در ایالات متحده در راستای رسیدگی به اقشار ضعیف تر تاکید دارد.

نگرانی ترامپ و بایدن از پیشتازی سندرز

بدون شک پیشتازی سندرز در رقابتهای انتخابات درون حزبی دموکراتها، خبر بدی برای دونالد ترامپ و مخالفان سندرز در حزب دموکرات محسوب می گردد. در این میان، اصلی ترین نگرانی ترامپ مربوط به نظرسنجی اخیر موسسه آکسیوس می گردد. رئیس جمهور ایالات متحده به خوبی می داند که دانشجویان در جریان رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020، نقش به سزایی در فعالیت کمپین های انتخاباتی ایفا می نمایند. همین مسئله می تواند فرایند رقابت را به سود سندرز تغییر دهد. با این حال سندرز خود نیز بارها اعلام نموده است که راستا سختی برای پیروزی در رقابتهای انتخابات درون حزبی دموکراتها پیش رو خواهد داشت. هم اکنون اصلی ترین دغدغه سندرز، پیروزی در رقابتهای اولیه حزب دموکرات است. اگر او بتواند در دو ایالت مهم و سرنوشت ساز آیووا و نیوهمپشایر بر رقبایی مانند بایدن، بوته جج و وارن به پیروزی دست پیدا کند، راستا او برای پیروزی نهایی در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده هموار خواهد شد. با این حال اگر سندرز در این رقابتهای اولیه و حساس در برابر رقبای خود شکست بخورد، امکان دارد موج حمایت های عمومی و ایالتی از وی فروکش کند. فراتر از آن، نباید فراموش کرد که علاوه بر دونالد ترامپ، هم حزبی های دموکرات سندرز نیز از هیچ گونه اقدامی در راستای مواجهه با وی فروگذار نخواهند کرد. این موضوع در جریان رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 نیز قابل مشاهده بود: جایی که سران حزب دموکرات با زد و بندهای پشت پرده (که بخشی از آنها در ماجرای افشای ایمیل های هیلاری کلینتون منتشر شد)، زمینه را برای شکست سندرز و پیروزی هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده آمریکا فراهم ساختند.

نبرد سخت سندرز با رقبای دموکرات و جمهوریخواه

ترامپ بارها در سخنان خود ، برنی سندرز را نسبت به کهولت سن و عدم توانایی در اداره امور داخلی و خارجی ایالات متحده متهم نموده و حتی به طعنه و تمسخر، از وی به عنوان یک پیرمرد دیوانه یاد نموده است. با این حال رشد آرای سندرز نشان می دهد که وی توانسته است در قبال قانع کردن بخش مهمی از رای دهندگان آمریکایی(که اکثرا دموکرات یا مستقل هستند)، رویکرد پیروزیت آمیزی داشته باشد. بدون شک برنی سندرز طی ماههای آینده، نبرد سختی در درون حزبی متبوع خود (هم با سران حزب و هم با ر قبای درون حزبی) خواهد داشت.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 4 بهمن 1398 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 646

به "رشد دوباره آرای سندرز ، نظرسنجی های نگران کننده برای ترامپ و بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد دوباره آرای سندرز ، نظرسنجی های نگران کننده برای ترامپ و بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید