سفید کننده های دندان کلاژن دندان را از بین می برند!

اگر از محصولات سفید کننده دندان زیاد استفاده می کنید، باید بدانید که در کنار سفید و درخشان کردن دندان های شما، این محصولات عوارضی هم به دنبال دارند. تحقیقات جدیدی نشان داده است که هیدروژن پراکسید موجود در محصولات سفید کننده ای که شما از داروخانه یا فروشگاه ها خریداری می کنید، می تواند به دندان های شما آسیب برساند؛ خصوصا لایه پروتئینی دندان. این لایه که از پروتئینی به نام کلاژن تشکیل شده است، درواقع لایه زیری مینای دندان شما است.

سفید کننده های دندان کلاژن دندان را از بین می برند!

میزان از بین رفتن پروتئین دندان در این تحقیقات تکان دهنده بود. محققین با اندازه دریافت میزان کلاژن موجود در دندان با دو شیوه متفاوت، متوجه کاهش میزان قابل توجهی از آن شدند.

محصولات سفید نماینده چگونه به دندان ها آسیب می رسانند؟

دندان های شما از 3 لایه تشکیل شده است، لایه بیرونی مینای دندان است که وظیفه محافظت را بر عهده دارد. سپس عاج دندان یا دنتین (Dentin) که لایه دوم است و از میزان زیادی پروتئین مانند کلاژن ساخته شده است و لایه آخر ریشه دندان یا پالپ که رگ ها و اعصاب دندان در آن قرار دارند.

محققین پس از آنالیز دریافتند که هیدروژن پراکسید چطور باعث تحلیل رفتن عاج دندان می گردد. آن ها همچنین برای درک بهتر این تاثیر، کلاژن را در معرض برخورد مستقیم با سفید نماینده دندان قرار دادند.

اما افرادی که دندان های سفیدتر، درخشان تر و لبخند زیباتر می خواهند چی؟

به گفته John Grbic پروفسور دانشگاه دندان پزشکی کلمبیا، دستیابی به دندان هایی سفیدتر بدون هیدروژن پراکسید کار دشواری است. چراکه هیدروژن پراکسید ماده اصلی اکثر سفید نماینده های دندان است. درواقع اکثر افرادی که از سفید نماینده دندان استفاده می نمایند دچار حساسیت دندان می شوند. از آن جایی که این مواد بیشتر از مینای دندان روی عاج دندان تاثیر می گذارند، باعث اکسید شدن پروتئین موجود در عاج دندان می شوند.

به گفته پروفسور گربیک: ترکیبات سفید نماینده دندان باعث آزردگی فیبرهای موجود در عاج دندان می گردد و در نتیجه دندان حساس می گردد. هرچقدر میزان هیدروژن پراکسید افزایش می یابد، آسیب دیدگی یا حساسیت دندان هم بیشتر می گردد. سفید نماینده دندانی که در مطب توسط دندان پزشک استفاده می گردد، معمولا حاوی 25 درصد هیدروژن پراکسید است که با استفاده از نور UV به 30 درصد می رسد. قوی ترین سفید نماینده های موجود در بازار 14 درصد هیدروژن پراکسید دارند و ملایم ترین سفید نماینده دندان حدود 6 درصد. البته باید به این نکته هم توجه کرد که حساسیت به این محصولات به جنس دندان های فرد هم بستگی دارد.

دهان شویه سفید نماینده دندان

بعضی از مردم به دهان شویه سفید نماینده دندان روی می آوردند. پروفسور گربیک به هیچ عنوان استفاده دراز مدت از این نوع دهانشویه را توصیه نمی نماید؛ چراکه این دهان شویه ها می توانند روی باکتری های مفید دهان تاثیر بگذارند. به همین دلیل توصیه می گردد که مصرف هر نوع سفید نماینده دندان را به حداقل برسانید و همانطور که همواره می گوییم، قبل از مصرف هر نوع سفید نماینده با دندان پزشک خود مشورت کنید.

پروفسور شرح می دهد که خود او به جای دهانشویه سفید نماینده که حاوی هیدروژن پراکسید است، به مریض های خود فلوراید می دهد. فلوراید به بازسازی سطح داخلی دندان یاری می کن و می تواند حساسیت دندان را کاهش و از ایجاد آن پیشگیری کند. اگر برای سفید کردن دندان به مطب دندان پزشک می روید یا اگر این کار را در خانه انجام می دهید، حتما در کنار آن از محصولات حاوی فلوراید مثل خمیردندان حاوی فلوراید بهره ببرید؛ البته نه هر روز.

بیشتر بخوانید: 10 روش موثر برای درمان دندان درد در خانه

علت مخالفت محققین با مصرف محصولاتی با ترکیب هیدروژن پراکسید، تاثیر آن در اکسیده شدن دندان است. برای آن دسته از افراد که درخواست یک جایگزین برای سفید نماینده های دندان دارند، محققین سفید نماینده هایی که درصد هیدروژن پراکسید آن ها کمتر است را پیشنهاد می نمایند. هرچند که تاثیر کمتری در سفید کردن دندان ها داشته باشد.

این محققین هنوز در حال تحقیق هستند تا دریابند که کلاژن موجود در عاج دندان چگونه می تواند خود را ترمیم کند و هیدروژن پراکسید دقیقا چه تاثیر مخربی روی این پروتیئن حیاتی می گذارد.

کلاژن موجود در عاج دندان را می توان با سلول های موجود در ریشه یا پالپ دندان جایگزین کرد، چون ما یک ذخیره مادام العمر از این سلول ها داریم. از آن جایی که ریشه دندان رگ های خونی زیادی ندارد، این روند طولانی مدت خواهد بود. فقط در کسانی که ریشه دندان آن ها دچار عفونت شده یا روت کانال انجام اند داده اند، این توانایی کاهش پیدا می نماید یا به کلی قطع می گردد.

پروفسور تاکیید می نماید که: هیدروژن پراکسید معجزه نیست و نباید سفید نماینده های دندان را به این چشم ببینید. اگر فکر می کنید که دندان های شما سفید نیستند، باید بدانید که این محصولات رنگ دندان شما را عوض نمی نمایند! برای مثال اگر دندان شما با مواد تیره پر شده است، هیدروژن پراکسید سیاهی آن ها را روشن نمی نماید. گاهی اوقات افراد توقع اشتباهی از سفید نماینده دندان دارند.

چرا دندان ها زرد می شوند؟ نکاتی برای پیشگیری و برطرف زردی دندان

کلام آخر

تحقیقات جدید نشان داده است که هیدروژن پراکسید موجود در محصولات سفید نماینده دندان، می تواند به پروتئین عاج دندان که زیر مینای دندان قرار گرفته است، آسیب برساند. این ترکیبات باعث تحلیل پروتئین موجود در این لایه از دندان، به نام کلاژن، می شوند. دندان پزشکان نیز اعلام می نمایند که میزان تاثیر منفی هیدروژن پراکسید در افراد متفاوت است و به جنس دندان هم بستگی دارد.

دهان شویه ها یا خمیردندان های حاوی فلوراید می توانند به کاهش حساسیت و قوی کردن دندان کسانی که در خانه از سفید نماینده دندان استفاده می نمایند و کسانی که برای سفید کردن دندان به کلینیک می روند، یاری نمایند.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: بروزرسانی: 29 خرداد 1398 شناسه مطلب: 183

به "سفید کننده های دندان کلاژن دندان را از بین می برند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفید کننده های دندان کلاژن دندان را از بین می برند!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید