سود اصلی قراردادهای هسته ای با ریاض به جیب رفیق پرزیدنت می رود

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، بر اساس گزارشی که در کنگره آمریکا منتشر شده تام باراک یکی از دوستان میلیاردر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، به دنبال خرید شرکت وستینگ هاوس الکتریک و رایزنی با کاخ سفید است تا به عنوان فرستاده ویژه واشنگتن در امر ساخت نیروگاه های هسته ای برای عربستان سعودی معرفی گردد.

سود اصلی قراردادهای هسته ای با ریاض به جیب رفیق پرزیدنت می رود

قرار است آمریکا 40 راکتور هسته ای در عربستان و بعضی دیگر از کشورهای خاورمیانه بسازد و اصلی ترین شرکت در امر ساخت راکتورهای هسته ای در آمریکا، همین شرکت وستینگ هاوس الکتریک است.

در این گزارش که توسط کمیته نظارت و اصلاح مجلس نمایندگان آمریکا تهیه شده، آمده که باراک تاکنون موفقیت چندانی در این زمینه نداشته اما بعضی از چهره های داخلی و خارجی دیگر در حال رایزنی با ترامپ برای حضور در این قراردادهای سودآور هستند.

سوالی که اکنون ذهن نمایندگان کنگره آمریکا را مشغول نموده این است که آیا ترامپ دوستان ثروتمند خود را وارد این قراردادها که به نوعی به امنیت ملی آمریکا مرتبط بوده و خطر گسترش تسلیحات هسته ای را نیز به همراه دارند نموده است یا خیر.

در این گزارش علاوه بر باراک، از مایکل فیلن مشاور امنیت کلی سابق ترامپ نیز نام برده شده است.

در این گزارش تاکید شده است: اسناد جدید سوالات جدی مطرح می نماید درباره اینکه آیا کاخ سفید منافع دوستان رئیس جمهوری آمریکا را بالاتر از امنیت ملی مردم آمریکا و هدف جهانی جلوگیری از اشاعه تسلیحات هسته ای قرار داده است یا خیر.

نماینده حقوقی تام باراک در بیانیه ای به پایگاه هیل گفت، موکلش با این هیات همکاری و اسناد درخواستی را ارائه می نماید.

در این بیانیه آمده است: مشارکت تام باراک در سرمایه گذاری و تجارت در خاورمیانه با هدف همسو کردن اهداف خاورمیانه و ایالات متحده است و بیش از چهار دهه روابط خاص او در سراسر منطقه شناخته شده است.

در گزارش کمیته نظارت و اصلاح مجلس نمایندگان آمریکا آمده است، کاخ سفید با تحقیقات این کمیته همکاری نمی نماید و هیچکدام از اسناد درخواستی را فراهم ننموده است. به گفته بازرسان، با این اسناد می توان علیه بعضی از مقام های دولتی که از ایمیل های شخصی برای ارتباط با روسای شرکت های خصوصی مسئول این طرح استفاده نموده اند، کیفرخواست صادر کرد.

این گزارش روی شرکت آی پی 3 اینترنشنال متمرکز است؛ این شرکت از سوی گروهی از ژنرال های بازنشسته آمریکایی راه اندازی شده و چندین سال زمان صرف ارتقای طرحی برای فروش دهها نیروگاه به کشورهای حوزه خلیج فارس با یاری تام باراک و مایکل فیلن نموده است.

در دوران کمپین انتخاباتی 2016، فیلن و بعدا باراک به پیشبرد این طرح یاری کردند و نهایتا آن را به دست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و جرد کوشنر، داماد رئیس جمهوری آمریکا رساندند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 7 شهریور 1398 شناسه مطلب: 283

به "سود اصلی قراردادهای هسته ای با ریاض به جیب رفیق پرزیدنت می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود اصلی قراردادهای هسته ای با ریاض به جیب رفیق پرزیدنت می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید