سومالی لند ساخت پایگاه نظامی امارات در شهربربره را لغو کرد

حکومت خودخوانده سومالی لند از لغو پروژه احداث پایگاه نظامی امارات در شهر بربره خبر داد.

سومالی لند ساخت پایگاه نظامی امارات در شهربربره را لغو کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، حکومت خودخوانده سومالی لند با اعلام لغو پروژه احداث پایگاه نظامی امارات در شهر بربره، تأکید کرد که فرودگاه این شهر به یک فرودگاه غیرنظامی برای انجام سفرهای خارجی و داخلی تبدیل خواهد شد.

موسی بیهی عبدی رئیس جمهور سومالی لند روز شنبه(دیروز) در جریان بازدید از شهر ساحلی بربره گفت که دولت وی معامله با ابوظبی + که به موجب آن اختیارات احداث پایگاه نظامی در این شهر به امارات داده شده بود را لغو کرده است.

در سال 1991 به دنبال سرنگونی رژیم دیکتاتوری محمد سیاد بری در سومالی که پس از درگیری های شدید و کشته شدن ده ها هزار نفر صورت گرفت، جمهوری سومالی لند به صورت یکجانبه جدایی از دولت مرکزی موگادیشو را گفت.

مساحت سومالی لند 137600 کیلومتر مربع با جمعیتی بالغ بر 3.4 میلیون نفر است و از نوامبر 2017 موسی عبدی به عنوان جانشین احمد سیلانیو انتخاب و ریاست این جمهوری خودخوانده را بر عهده گرفته است.

طبق گزارش وبگاه الخلیج اون لاین، رئیس جمهور سومالی لند افزود که از امروز فرودگاه نظامی که امارات آن را اداره می کرد، به فرودگاه غیرنظامی بزرگ تبدیل می شود و این فرودگاه به مساحت حدود پنج کیلومتری مربع توسعه داده شده و برای استقبال از هواپیماهای بزرگ آماده خواهد شد.

به گفته وی، در هفته جاری شرکت های متخصص برای احداث این فرودگاه و تجهیز آن به سیستم های مشابه دیگر فرودگاه های جهان، در شهر بربره حضور خواهند یافت.

امارات سعی داشت با ساخت پایگاه نظامی در سومالی لند از آن به عنوان پایگاه هوایی برای برخاستن هواپیماهایی که قصد حمله به یمن را داشتند، استفاده کند.

مجلس سومالی لند فوریه 2017 با ساخت این پایگاه در شهر بربره به عنوان بزرگ ترین و مهم ترین شهر سومالی لند، موافقت کرد.

امارات در سال 2016 توافقنامه ای با سومالی لند به ارزش 442 میلیون دلار جهت توسعه بندر بربره با هدف صادرات دام به منطقه غرب آسیا، امضا کرده بود.

پیشتر دولت فدرال سومالی در بیانیه ای لغو این توافقنامه را اعلام و تأکید کرده بود که این توافقنامه با قوانین سومالی و عرف بین الملل منافات دارد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: بروزرسانی: 21 مهر 1398 شناسه مطلب: 386

به "سومالی لند ساخت پایگاه نظامی امارات در شهربربره را لغو کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سومالی لند ساخت پایگاه نظامی امارات در شهربربره را لغو کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید