سپرده های گران بانکی تمدید می گردد

در آستانه سررسید سپرده های مدت دار یکساله، بانک مرکزی به بانک ها دستور داد که در صورت تمایل مشتری قراردادهای در فاصله دوم تا یازدهم شهریورماه سال گذشته را به مدت یک ماه تمدید نمایند. در این فاصله سپرده های مدت دار با نرخ های بالا و غیرمتعارف جذب گردیده بود.

سپرده های گران بانکی تمدید می گردد

به گزارش خبرنگاران، امروز (سه شنبه) بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام نموده است که قراردادهای سپرده گذاری سرمایه گذاری که در فاصله زمانی دوم تا 11 شهریورماه سال 1396 افتتاح گردیده، درصورت درخواست سپرده گذاران به مدت یک ماه تمدید می گردد. بدیهی است پس از اعلام سیاست های جدید مراتب به نحو مقتضی به اطلاع عموم خواهد رسید. اگرچه این اطلاعیه بانک مرکزی تا حدی مبهم است، اما مروری بر گذشته و پیگیری موضوع از برخی مدیران بانکی نشان از تمدید سپرده های با نرخ بالا قبلی دارد.

با توجه به این که در سال گذشته و در شهریورماه بانک مرکزی تصمیم گرفت تا نرخ سود بانکی را به 15 درصد کاهش دهد، بانک ها را مکلف کرد تا نرخ های سود غیرمتعارفی را که در آن زمان برای حساب ها افتتاح می کردند، کنار گذاشته و حساب های جدید را با سود حداکثر 15 درصدی باز نمایند. اما این دستورالعمل کم حاشیه نبود و پیش از آن بانک مرکزی در فاصله اول تا 11 شهریورماه فرصتی ایجاد کرد که بانک ها سپرده های بیش تری جذب نموده و یا تغییر حساب دهند.

براین اساس در این مدت بسیاری از بانک ها به جذب سپرده های با سودهای گران تر دست زدند؛ به طوری که حتی نرخ سود به 20 درصد و بالاتر هم رسید و در مواردی با ارسال پیامک هایی به مشتریان از آن ها خواستند تا حساب های کوتاه مدت خود را به بلندمدت که سودهای بالاتری داشت، تغییر دهند. بعد از آن و از یازدهم شهریورماه بود که بانک ها مکلف شدند افتتاح حساب جدید را با نرخ حداکثر 15 درصدی انجام دهند.

اما تا چند روز دیگر موعد سررسید حساب های یکساله فرا خواهد رسید و مشتریان بانک ها باید برای تمدید این حساب تا فرصت یک ماه مراجعه نموده و حساب های خود را تغییر دهند، چرا که اکنون در بانک ها حساب های مدت دار بیش از یکسال وجود ندارد و تمدید حساب های یکساله نیز باید براساس نرخ مصوب و متعارف موجود که 15 درصد است، انجام گردد. از این رو با توجه به این که اکنون شرایط بازارهای مختلف از جمله سکه و ارز در شرایط مساعدی نبوده و حجم بالای نقدینگی یکی از عوامل اصلی تحریک و نوسان این بازارها بوده است، بانک مرکزی فرصتی را در اختیار بانک ها قرار داده تا سپرده های قبلی را تا یکماه دیگر تمدید نمایند، یعنی سپرده های با نرخ های بالایی که در فاصله دوم تا 11 شهریورماه سال گذشته جذب گردیده بود تا یک ماه دیگر حداقل در بانک ها خواهد ماند. البته اگر مشتریان مایل به این کار بوده و سپرده خود را به سمت بازارهای دیگر حرکت ندهند.

این در حالی است که در شهریورماه سال گذشته و با تغییراتی که در حساب ها ایجاد شد، مجموع سپرده های بانکی از 1332 هزار میلیارد تومان در مردادماه، به 1355 هزار میلیارد تومان رسید که در بخش بلندمدت با 2000 میلیارد تومان رشد به 1330 هزار میلیارد تومان افزایش یافت، همچنین حساب های بلندمدت 1136 هزار میلیارد تومان و کوتاه مدت به 133 هزار میلیارد رسید. در ادامه نیز با التهاباتی که در بازار ارز و سکه ایجاد گردیده و حجمی از نقدینگی به این بازارها رفت، برخی کارشناسان بر این تاکید داشتند که کاهش دستوری نرخ سود بانکی در این جریان بی تاثیر نبوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 8 مهر 1397 شناسه مطلب: 60

به "سپرده های گران بانکی تمدید می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سپرده های گران بانکی تمدید می گردد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید