سیستم هوشمند پرورش ماهی در کشور بومی شد

تهران- خبرنگاران- تعدای از نیروهای جوان با راه اندازی یک واحد فناور مستقر در پارک علم و فناوری همدان، پیروز به بومی سازی سیستم هوشمند پرورش ماهیان، شیلات و کشاورزی در کشور شدند.

سیستم هوشمند پرورش ماهی در کشور بومی شد

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی خبرنگاران از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این سیستم هوشمند، یک شرایط ایده آل زیستی برای ماهی ها فراهم می نماید و شرایط مختلفی چون دما، PH آب و کاهش یا افزایش میزان آب را به صورت مداوم آنالیز و بهترین شرایط را برای زندگی ماهی ها انتخاب می نماید.

مهرام بیگلری خوشمرام، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان می گوید: این سیستم ریسک تلفات در استخرها را به حداقل می رساند، سرریز شدن آب استخر (بر اثر گرفتگی مجرای خروج آب) را اعلام می نماید و تغییرات (کاهش یا افزایش) دمای آب استخر را اطلاع می دهد.

وی اضافه کرد: در مراکز پرورش ماهی اندازه گیری لحظه ای، پارامترهایی ازقبیل DO (اکسیژن)، PH و آمونیاک اهمیت زیادی دارند. PH پارامتری است که با اندازه گیری آن در یک نقطه از حوضچه می توان تصمیم کلی راجع به سایر نقاط گرفت.

این فعال دانش بنیان همچنین اعلام کرد: با توجه به اهمیت زیاد پارامتر DO باید از اکسیژن رسانی به تمام نقاط حوضچه مطمئن شد که برای این منظور از پمپ های هوادهی استفاده می گردد.

به گفته وی، ازآنجا که انواع ماهی ها در سنین متفاوت از رشد به میزان مشخصی از اکسیژن احتیاج دارند، برای صرفه جویی انرژی مصرفی می توان پمپ های هوادهی را با توجه به احتیاج ماهیان به صورت توالی روشن و یا از مدار خارج کرد.

این فعال دانش بنیان ادامه داد: دستگاهی که توسط شرکت طراحی شده است علاوه بر نشان دادن لحظه ای پارامترهای حیاتی، مجهز به تغذیه موازی به وسیله باطری است و می توان در صورت بروز مشکل، هشدار مربوط به رخداد را فعال و پیغام های مناسب را برای اطلاع اپراتور ارسال کرد.

بیگلری درخصوص میزان فروش محصولات شرکت، توضیح داد:این شرکت دانش بنیان فعالیت خود را از تیرماه 97 شروع نموده و در این مدت حدود 50 تا 60 میلیون تومان فروش داشته است و اکنون نیز دستگاه های خود را با 3 نفر کارمند فراوری می نماید.

وی با اشاره به دیگر فراوریات این شرکت دانش بنیان اظهارکرد: یکی دیگر از سیستم های فراوریی شرکت، فراوری سیستم هوشمند برای آکواریوم است که این سیستم نیز فروش خوبی داشته است.

بیگلری در ارتباط با دیگر سیستم طراحی شده در این شرکت، با اشاره به طراحی دستگاه هوشمندسازی کشاورزی گفت: البته این دستگاه هنوز به مرحله فراوری نرسیده است.

این فعال دانش بنیان همچنین عنوان نمود: شرکت ما برای طراحی سیستم خود از معاونت علمی و فناوری حدود 48 میلیون تومان وام دریافت نموده است که تصمیم داریم در صورت توسعه سیستم های طراحی شده در شرکت، برای صادرات محصولات خود اقدام کنیم.

علمی ** 1836 ** 1055

منبع: ایرنا
انتشار: بروزرسانی: 26 تیر 1398 شناسه مطلب: 229

به "سیستم هوشمند پرورش ماهی در کشور بومی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم هوشمند پرورش ماهی در کشور بومی شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید