شروط آمریکا برای خروج سودان از لیست سیاه کشورهای حامی تروریسم

آمریکا بیان کرد، قصد دارد سودان را از لیست سیاه کشورهای حامی تروریسم حذف کند به شرط اینکه این کشور آفریقایی اصلاحات بیشتری را انجام دهد و راه را برای عادی سازی روابطش با واشنگتن هموار سازد.

شروط آمریکا برای خروج سودان از لیست سیاه کشورهای حامی تروریسم

به گزارش خبرنگاران، به دنبال مذاکرات در واشنگتن، وزارت امور خارجه آمریکا دورنمای یک روند رسمی برای خروج سودان از لیست سیاه کشورهای حامی تروریسم را پیشنهاد داد و از این کشور آفریقایی خواست تا همکاری بیشتری در زمینه مبارزه با تروریسم انجام دهد و مسائل مربوط به حقوق بشر در کشورش را بهبود بخشد.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته میلادی تحریم های دیرینه علیه سودان را لغو کرد. با این حال از آن جایی که نام سودان همچنان در بین کشورهای حامی تروریسم واقع شده است، سرمایه گذاری در این کشور ممنوع است.

شرکت ها در حال حاضر از سرمایه گذاری در سودان اجتناب می نمایند، چرا که از تهدید پیامدهای قانونی در آمریکا می ترسند.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت: جان سالیوان، معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه در خصوص نگرانی های کشورش با وزیر امور خارجه سودان نشستی برگزار کرد. آمریکا از تعهد سودان برای پیشرفت هر چه بیشتر در حوزه های کلیدی استقبال می نماید.

در ادامه این بیانیه آمده است: به عنوان بخشی از این روند، آمریکا آماده است تا سودان را از لیست سیاه کشورهای حامی تروریسم خارج کند به شرطی که این کشور آفریقایی به تمامی وعده های خود عمل کند و در رسیدگی به نگرانی های مشترک در شش حوزه کلیدی پیشرفت بیشتری داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، علاوه بر همکاری در زمینه مقابله با تروریسم و حقوق بشر، آمریکا از سودان خواسته است تا در حل درگیری های داخلی بی شمارش پیشرفت داشته باشد که این مساله شامل ارائه دسترسی بهتر به کارمندان بخش حقوق بشر و یاری های بشردوستانه است. همچنین آزادی دین و مطبوعات و بهبود وضعیت انتقال یاری های انسانی توقف درگیری های داخلی و ایجاد فضای مناسبتر برای تحقق صلح در سودان و پایبندی به قطعنامه های شورای امنیت از جمله قطعنامه مربوط به کره شمالی از این شروط هستند.

وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه بیانیه خود اعلام نمود: آمریکا آماده است تا با سودان همکاری کند و بر پیشرفتش در این زمینه نظارت داشته باشد، چرا که ما به دنبال رشد و توسعه واقعی برای مردم سودان و این منطقه هستیم.

ثبت شدن نام یک کشور به عنوان حامی تروریسم در لیست سیاه آمریکا مانع دسترسی آن به تامین مالی و سرمایه گذاری هایی بین المللی می گردد و کار را برای شهروندان آمریکایی برای همکاری تجاری با آن کشور سخت می سازد.

در این راستا وزارت خارجه سودان امروز (پنج شنبه) اعلام نمود، بر شروع مرحله دوم استراتژی همکاری با واشنگتن توافق صورت گرفت تا نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم خط بخورد.

در بیانیه وزارت خارجه سودان آمده، محمد احمد دردیری، وزیر خارجه سودان در دیدار با سالیوان به این توافق دست یافت.

به موجب این بیانیه، سودان از شروع مرحله دوم مذاکرات استراتژیک و تصمیم برای گسترش روابط و همکاری دو جانبه و تحقق پیشرفت در تمام زمینه های مشترک بخصوص بعد از موفقیت مرحله نخست یعنی لغو تحریم های اقتصادی از سودان استقبال می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 6 فروردین 1398 شناسه مطلب: 126

به "شروط آمریکا برای خروج سودان از لیست سیاه کشورهای حامی تروریسم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروط آمریکا برای خروج سودان از لیست سیاه کشورهای حامی تروریسم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید