قنات روستایی در همدان به همت مردم موزه شد

به گزارش بهترین مارکت، یک قنات که قرار است پرونده ثبتی آن به پرونده 11 قنات جهانی ایران الحاق گردد، به همت اهالی روستای قاسم آباد در استان همدان به موزه تبدیل شد.

قنات روستایی در همدان به همت مردم موزه شد

مردم روستای قاسم آباد در استان همدان قنات های روستای خود را احیا کردند آنها با کوشش دهیار و شورای روستا تصمیم گرفتند تا بخشی از میراث تاریخی و میراث ناملموس خود را نه تنها برای خود بلکه برای مردم شهر و استان همدان حفظ نمایند و آن را به جهانیان نیز نشان دهند. کوشش آنها منجر به لایروبی از این قنات ها شد.

دو دهه بود که هر 3 رشته قنات روستا از مدار بهره برداری خارج شده بودند و زمین های آنها با پساب آبیاری می شد. یکی از برنامه های توسعه روستا، حل این مشکل بود. بنابراین لایروبی یکی از بزرگترین رشته قنات ها را انجام دادند. محمد هاشم پاکیزه که تحصیلاتش در حوزه گردشگری است و خودش یکی از فعالان این صنعت است و در عین حال دهیاری روستا را هم برعهده گرفته به خبرنگار مهر گفت: تا اواخر سال 94 به این قنات ها سرکشی می کردم بعد از دو سال و نیم پیشرفت متوجه شدم که این قنات از لحاظ کالبدی بسیار ویژه است.

او شرح داد: معمولا قنات ها دارای ارتفاع و عرض کمی هستند به نحوی که یک فرد به سختی در آن تردد می نماید اما قنات روستا سه متر ارتفاع داشت حتی بعضی جاها این میزان به چهار متر هم می رسد. این قنات که به قنات بزرگ در میان اهالی روستا معروف است دارای اهمیت زیادی بود به همین دلیل پیگیر ثبت جهانی آن شدیم. آن موقع هنوز قنات گناباد ثبت جهانی نشده بود ولی متوجه شدم قنات قاسم آباد از لحاظ کالبدی در شرایط ویژه ای قرار گرفته است و با یاری آقای سمسار یزدی از پژوهشگران پیشکسوت میراث فرهنگی پرونده ثبت ملی آن را تشکیل دادیم تا سال 97 که به عنوان اثر ملی ثبت شد. در این راستا اداره کل موزه های کشور نیز این قنات را به عنوان اولین قنات موزه کشور در فهرست موزه های خود قرار داد.

دهیار روستای قاسم آباد در نظر دارد تا با یاری اهالی، میراث ناملموس و ملموس روستا را که در ارتباط با قنات است جمع آوری نمایند و در معرض نمایش قرار دهند. الان هم افراد به راحتی می توانند داخل این قنات رفت و آمد نمایند با این وجود آنها می خواهند هر آنچه که مربوط به کشاورزی، آداب و رسوم مانند آیین باران خواهی و ... است را به نمایش بگذارند و در کنارش آثار قدیمی از ابزارآلات مربوط به قنات، ساعت آفتابی مربوط به روستا و نظام تقسیم آب نیز به مردم معرفی گردد.

اما این تمام ماجرا نیست. اهالی روستا پا را فراتر گذاشته و در صدد هستند تا قنات بزرگ روستایشان را در فهرست میراث جهانی نیز ثبت نمایند این پرونده هم طبق گفته های پاکیزه 50 درصد کار را طی نموده و قرار است به 11 قنات ثبت جهانی شده ایران بپیوندد. اگر این اتفاق بیفتد استان همدان دارای یک اثر جهانی نیز خواهد شد.

این قنات همچنین دارای آثار حجاری شده و سنگ های منقوشی است که احتمالا مربوط به دوره ایلخانی هستند و دارای سه هزار متر طول و 13 متر عرض است که تا کنون بخشی از آن کشف شده است.

همچنین فعالیت های دهیار روستا موجب شده تا جایزه طرح برتر در حوزه عمرانی و خدماتی سال 98 نیز به این روستا تعلق گیرد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 23 دی 1398 بروزرسانی: 23 دی 1398 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 614

به "قنات روستایی در همدان به همت مردم موزه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قنات روستایی در همدان به همت مردم موزه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید