مجاز بودن کشورها برای معرفی مستند بلند به اسکار و گاف های بهمن قبادی

علی مصلح حیدرزاده/ آی سینما: بهمن قبادی امروز در یادداشتی با اعتماد به نفس تاکید کرده فیلم های مستند نمی توانند کننده کشورها در اسکار باشند و فقط فیلم های داستانی باید به آکادمی اسکار معرفی شوند. اما او از مقررات واضح آکادمی درباره فیلم هایی که به عنوان کنندگان کشورهای غیر انگلیسی زبان در رقابت اسکار شرکت می کنند، کاملا بی اطلاع است.

مجاز بودن کشورها برای معرفی مستند بلند به اسکار و گاف های بهمن قبادی

قبادی در یادداشت خود نوشته است:

در خبرها خوانده ام که هیئت معرفی فیلم به آکادمی اسکار، فیلم مستند در جستجوی فریده را جهت شرکت در رقابت انتخاب کرده اند غافل از اینکه فیلم های مستند چه کوتاه و چه بلند، نیازی به معرفی به آکادمی ندارند این روند فقط جهت فیلم های داستانی لازم است.

وزارت فرهنگ و ارشاد ایران و هیئت معرفی فیلم با ناآگاهی ( با احترامی که به دوستان هنرمندی که در این هیئت هستند دارم) دست به انتخاب این فیلم مستند زده اند. به عنوان عضوی از آکادمی فیلم های مستند، باید بگویم کافیست که این فیلم در یکی دو سینما در کشور آمریکا برای مدتی اکران شود، سپس سازندگان به راحتی می توانند فیلم را به آکادمی معرفی کنند. این یادداشت حتی در حمایت از این فیلم مستند هم هست چرا که این فیلم از راستا فیلم های مستند وارد رقابت نشده و در صورت پی بردن آکادمی به مستند بودن فیلم، احتمال خارج شدن آن از کلیه بخشهای آکادمی بسیار فراوان است.

قبادی در حالی خود را عضوی از آکادمی می داند که در یادداشت خود حداقل دچار دو اشتباه فاحش شده است. آنچه او درباره شرکت در رقابت اسکار به واسطه اکران در یکی دو سینما در کشور آمریکا گفته، مربوط به دو رشته فیلم های مستند کوتاه و بلند است و به رشته بهترین فیلم خارجی (که از امسال به بهترین فیلم بلند بین المللی تغییر نام داده) هیچ ارتباطی ندارد.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی با تغییر نام رشته بهترین فیلم خارجی (غیر انگلیسی زبان) به رشته بهترین فیلم بلند بین المللی، مقررات این رشته را هم منتشر کرده که در سایت آکادمی قابل دسترس است.

در قانون شماره سیزده جوایز اسکار امسال، فیلم بین المللی این گونه تعریف شده است: فیلم بین المللی به عنوان یک اثر سینمایی بلند (با زمان بندی بیشتر از 40 دقیقه) تعریف می شود که خارج از ایالات متحده آمریکا تولید شده و عمده دیالوگ هایش به زبانی غیر از انگلیسی باشد. فیلم های بلند انیمیشن یا مستند مجاز هستند.

همانطور که مشخص است، آکادمی به صراحت اعلام کرده کشورها می توانند فیلم های مستند بلند را به عنوان کننده خود به آکادمی معرفی کنند، اما بهمن قبادی که خودش از این قاعده بی اطلاع است، اعضای هیات انتخاب فیلم ایرانی را ناآگاه خوانده است.

فارغ از نظرات متفاوت درباره معرفی در جست وجوی فریده به عنوان کننده ایران در اسکار 2020 و بحث های موافقان و مخالفان، واضح است که طبق مقررات آکادمی اسکار هیچ منعی برای معرفی شدن این فیلم وجود ندارد.

9410

منبع: آی سینما
انتشار: 29 شهریور 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1398 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 318

به "مجاز بودن کشورها برای معرفی مستند بلند به اسکار و گاف های بهمن قبادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجاز بودن کشورها برای معرفی مستند بلند به اسکار و گاف های بهمن قبادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید