مدارس ما کمتر می توانند روحیه نشاط را به دانش آموزان القاء کنند

به گزارش خبرنگاران، محمد بطحایی در مراسم اختتامیه سی و ششمین دوره مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزان سراسر کشور(پسران) که صبح دوشنبه در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، افزود: توسعه و گسترش فعالیت های فرهنگی و هنری در آموزش و پرورش از اهداف بلند مدت ماست. مدرسه محلی است برای تمرین زندگی کردن. تمرین زندگی کردن به آن معناست که آنچه در زندگی فردی و اجتماعی باید در مدرسه بیاموزید. چگونه ظرفیت های تحمل در زندگی را بالا ببرید که متاسفانه در مدارس امروزه به آن بی توجه هستیم و مدارس ما کمتر می تواند روحیه نشاط را به دانش آموزان القا کند.

مدارس ما کمتر می توانند روحیه نشاط را به دانش آموزان القاء کنند

وی ادامه داد: اینگونه برنامه ها که سالی یکبار برگزار می شود، یک مراسم نمادین است و هدف ما نباید این مراسم باشد بلکه باید به صورت مستمر در استان ها و مدارس چنین برنامه هایی اجرا شود. هر هفته لااقل باید چنین مراسمی در برنامه اجرا شود تا مدرسه جایی برای تمرین زندگی باشد، نه اینکه جایی برای حفظ فرمول های ریاضی، شیمی و...، باشد.

بطحایی اظهار کرد: ما باید ادبیات کهن و تاریخ ایران و اسلام را در مدارس گسترش دهیم. یکی از راه ها تغییر تلقی اولیا از برنامه های آموزشی و پرورشی مدارس است. این روزها آنچه به مدارس فشار می آورد تا اهدافشان را صرفا بر مسائل آموزشی متمرکز کنند، خانواده ها هستند.

وزیر آموزش و پرورش گفت: هدف های پرورشی ما به عنوان مهم ترین اهداف تعلیم و تربیت بسیار محدود شده است. آموزش و پرورش مصمم است مسیر را اصلاح کند و باید مدارس ما در 6 ساحت تربیتی سند تحول بنیادین هم پای هم رشد کنند. امیدوارم با مسیری که در یکسال اخیر پیش گرفتیم، به زودی شاهد مدارس سرشار از نشاط و امید باشیم.

بطحایی در ادامه مراسم با حضور در جمع خبرنگاران، گفت: ما بحث توازن در مسایل آموزشی و پرورشی را از مقطع ابتدایی شروع کردیم و از مهرماه برنامه هایی که سال قبل در این حوزه آغاز کردیم را ادامه می دهیم تا دانش آموزان را برای مهارت آموزی آماده کنیم. وی بار دیگر تاکید کرد: مهمترین مانع بر سر مسائل پرورشی که باید تبدیل به انرژی همراه شود، خانواده ها هستند که تاکیدشان حفظ کردن محفوظات است. البته موارد پرورشی و مهارتی در کتاب های درسی ما دنبال می شود و سال گذشته دستاوردهای خوبی در این زمینه داشتیم و در جامعه امروز تا حدودی جای خود را باز کند که مدرسه صرفا جای دانش اندوزی نیست. وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر برنامه های این وزارتخانه در راستای حمایت از کالای ایرانی، بیان کرد: نقش و جایگاه آموزش و پروش در حمایت از تولید کالای ایرانی که بیش از 13 میلیون دانش آموز دارد غیر قابل انکار است. در این راستا تلاش هایی کردیم و در شهریور نیز محصولات ایرانی نوشت افزار و اقلام آموزشی را در سراسر کشود در قالب نمایشگاه ها به نمایش می گذاریم. وی گفت: با تلاش تولیدکنندگان ایرانی ما رقابت خوبی با خارجی ها در زمینه اقلام آموزشی داریم.ممنوعیت هایی نیز برای استفاده از اقلام آموزشی خارجی در سال جدید اعمال خواهیم کرد چون برخی نمادها در نوشت افزارها کارکرد تربیتی منفی دارد. وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سوال اختصاصی خبرنگاران در خصوص تکلیف سند اردوگاه شهید باهنر بیان کرد: سند اردوگاه شهید با هنر به صورت وثیقه برای دریافت تسهیلات گذاشته شده و بحث فروش آن به هیچ وجهه مطرح نبوده و نیست. یک اشکال حقوقی در تنظیم سند بوده اما اطلاق فروخته شدن موضوعیتی ندارد. اردوگاه متعلق به معاونت پرورشی است و با حساسیت هایی که در این زمینه وجود دارد، سازمان برنامه و بودجه پرداخت دیون را انجام می دهد و سند از وثیقه خارج می شود.

منبع: mehrnews.com
انتشار: بروزرسانی: 24 مرداد 1397 شناسه مطلب: 10

به "مدارس ما کمتر می توانند روحیه نشاط را به دانش آموزان القاء کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدارس ما کمتر می توانند روحیه نشاط را به دانش آموزان القاء کنند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید