مزیت های ایمپلنت دندان

از گذشته تا کنون انسان به دنبال راهکاری برای جایگرینی دندان های از دست رفته خود بوده است. آزمون و خطا های بسیاری توسط پزشکان و دانشمندان صورت گرفت تا در آخر یک پزشک سوئدی به نام دکتر Branemark توانست ایمپلنتی از جنس فلز تیتانیوم را به جهانیان معرفی کند.

مزیت های ایمپلنت دندان

از آن به بعد تمام پیشرفت های علم معطوف به فرم ایمپلنت و سطح ایمپلنت گشت تا بیشترین موفقیت دراز مدت را داشته باشد. تا چند سال پیش ایمپلنت یک عمل لوکس برای افراد خاص به حساب می آمد و تعداد کمی از دندانپزشکان این عمل را انجام می دادند، ولی امروزه با گسترش علم و ساده تر شدن روند کاشت دندان و برگزاری گسترده تر کلاس های آموزش ایمپلنت، این معجزه دندانپزشکی در دسترس همگان قرار گرفته است.

امری که تا چند دهه گذشته متصور نبود. سالیان قبل دندانپزشکان می بایست توضیحات مفصلی درباره ایمپلنت و لزوم آن جهت جایگزینی دندان های از دست رفته برای مراجعین بدهد و آن ها را جهت ایمپلنت کردن توجیه نمایند، ولی امروزه درصد زیادی از جراحی های ایمپلنت به درخواست خود مراجعین صورت می گیرد.

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت جایگزین بسیار مناسبی برای ریشه دندان ها است. ایمپلنت یک ریشه محکم برای دندان های دائمی و متحرک می باشد که با دندان های طبیعی هماهنگی دارد. اما ایمپلنت چه مزایایی دارد؟

ایمپلنت مزیت های بسیار زیادی دارد که تعدادی از آن ها را در زیر آورده ایم:

بهبود ظاهرو زیبایی

ایمپلنت دندان مانند دندان طبیعی است و آن را همانند دندان خودتان احساس خواهید کرد. از طرفی، چون به گونه ای طراحی شده که با استخوان ترکیب گردد، به دندانی دائمی بدل خواهد شد

نکته مهم این است که ایمپلنت های دندانی در موارد زیادی باعث ارتقا در زیبایی لبخند می گردند. به خصوص وقتی که دندان های

قدامی، دارای سوابق ترمیم های مختلف و روت کانال و همچنین نابجایی و نازیبایی دندان ها وجود دارد. در بیشتر موارد استفاده از روش های معمول برای دندان های قدامی با توجه به ریشه های ضعیف و نابجا و یا لثه های تحلیل رفته و استخوان کوتاه شده اطراف ریشه ها، انجام هر گونه روش زیبایی لبخند غیر اصولی و ناممکن است و در این موارد تنها راه برای داشتن زیبایی و استقامت به طور همزمان استفاده از ایمپلنت های زیبایی است.

بهبود گفتار

با وجود دندان مصنوعی با اتصالات ضعیف، مشکل در گفتار پیدا خواهید کرد. در حالی که ایمپلنت به دلیل ثابت بودن روی فک، به شما اجازه می دهد بدون هیچ نگرانی صحبت کنید.

غذا خوردن آسان

عمل جویدن غذا با دندان مصنوعی می تواند سخت باشد. ایمپلنت مانند دندان طبیعی شماست و اجازه خواهد داد که خوراکتان را به راحتی و با خیال آسوده بجوید و میل کنید.

بهبود اعتماد به نفس

ایمپلنت دندان لبخندتان را به شما باز می گرداند و به شما یاری می نماید تا احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید.

بهبود سلامت دهان و دندان

در ایمپلنت دندان، نیازی به تراش دندان های کناری نیست. از آنجایی که دندان های کناری نقشی در ایمپلنت ندارند، بیشتر دندان های شما دست نخورده باقی می مانند؛ که این در بهداشت طولانی مدت دهان و دندان تاثیر گذار است.

دوام و ماندگاری

ایمپلنت های دندانی بسیار با دوام هستند و سال های زیادی ماندگار خواهند بود. با مراقبت خوب، حتی خیلی از ایمپلنت ها تا آخر عمر باقی می مانند.

مزایای ایمپلنت در مقایسه با بریج های بر پایه دندان به این ترتیب می باشد:

در روش ایمپلنت لازم نیست دندان های اطراف قسمت بی دندان تراشیده شوند و به همین علت سنج دندان ها از بین نمی رود چون که ایمپلنت به دندان های کناری فشار نمی آورد.

ایمپلنت به نسبت بریج های دندانی از هر نظر به دندان های طبیعی بیشتر شبیه است.

از آنجایی که ایمپلنت های دندانی وارد ساختار استخوان شما می شوند از تحلیل لثه و از دست رفتن استخوان جلوگیری می نمایند. در حالی که قرار دادن بریج یا استفاده از دست دندان متحرک در نهایت منجر به تحلیل استخوان فک خواهد شد.

با استفاده از ایمپلنت از تحلیل استخوان فک جلوگیری می گردد و هیچ کس در هیچ زمانی متوجه نمی گردد که شما یک دندانتان را جایگزین نموده اید. حتی ممکن است خود شما فراموش کنید دندانی را از دست داده اید.

مطالعات نشان داده اند که میزان موفقیت طولانی مدت (بیست ساله) ایمپلنت های دندانی بالای 90 درصد می باشد. یعنی از هر ده ایمپلنت قرار داده شده در دهان پس از بیست سال ممکن است یک ایمپلنت دچار مشکل گردد و این مسائل معمولا شکستن روکش ایمپلنت یا شل شدن روکش است که معمولا به راحتی قابل تعویض یا چسباندن مجدد می باشد.

ایمپلنت های دندانی بر خلاف دندان های زیر روکش دچار پوسیدگی نمی شوند، زیرا از جنس فلز می باشند.

بازسازی کامل فک بی دندانی با استفاده از ایمپلنت های دندانی و پروتز ثابت به شما اجازه می دهند تا دوباره به راحتی و با اطمینان صحبت نموده و غذا بخورید. این طرح درمان شما را از صدای آزاردهنده برخورد دست دندان ها و لقی آن ها نجات می دهند. آن ها به شما اجازه می دهند که با نگرانی های در ارتباط با جابجایی و چسب های دست دندان خداحافظی کنید.

در موارد بی دندانی کامل حتی استفاده از پروتز های متحرک بر پایه ایمپلنت نیز بهتر از استفاده از دست دندان کامل می باشد. زیرا دست دندان به ایمپلنت های موجود در فک متصل می گردد و لقی کمتری دارد. همچنین در فک بالا نیازی به پوشش کامل کام (سقف دهان) نیست. در نتیجه غذا خوردن و صحبت کردن بسیار راحت تر از زمانی است که شما از دست دندان استفاده می کنید.

منبع: برترین ها
انتشار: بروزرسانی: 29 خرداد 1398 شناسه مطلب: 180

به "مزیت های ایمپلنت دندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزیت های ایمپلنت دندان"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید