میزان فرسایش خاک در کشور

به گزارش بهترین مارکت، معاون پژوهشکده آب و خاک کشور گفت: میزان فرسایش خاک در کشورمان بیش از حد مجاز بوده و در نقشه ملی 6 تن در هر هکتار در طول سال به ثبت رسیده است.

میزان فرسایش خاک در کشور

به گزارش خبرنگاران، عرب خدری در جریان بازدید از طرح های آبخیزداری در اردبیل اظهار کرد: کشور ما از سابقه و دیرینگی تمدنی با بیش از 3 هزار سال برخوردار است به طوری که در سال های اخیر 40 هزار رشته قنات و ده ها روش سنتی نظیر آب بندان، گل بند، تیربند، خوشاب و سایر روش ها نسبت به مهار آب در حوزه کشاورزی و شرب بهره برداری می شد.

وی به شرایط خشک و نیمه خشک کشورمان با اقلیم متفاوت اشاره و اعلام کرد: بنده از آن جهت با ارائه آمار غیرواقعی و گاه تردیدآمیز در جامعه مخالفم که بیان این آمار و اطلاعات گاه به ضرر کشور و خوشحالی دشمنان این مرز و بوم می گردد.

معاون پژوهشکده آب و خاک کشور با بیان اینکه میزان فرسایش در کشور بیش از حد مجاز است، گفت: در نقشه ملی میزان فرسایش به 900 میلیون تن می رسد بطوری که 6 تن در هر هکتار فرسایش خاک را شاهد هستیم.

عرب خدری ضرورت پایداری منابع آب و خاک کشور را به ویژه توسط کشاورزان یادآور شد و اعلام کرد: پژوهشکده آب و خاک و آبخیزداری کشور 2 هزار طرح پژوهشی اجرا نموده و با یاری 190 هیئت علمی و پژوهشی مجرب در کشور به نتایج قابل تاملی رسیده است.

وی ادامه داد: برخلاف دانشگاه ها که کارهای تحقیقاتی به صورت جزیره ای و پراکنده انجام می گردد ما در پژوهشکده کار را به شکل شبکه ای به پیش می بریم و سعی می کنیم در این کار تیمی به نتایج عملیاتی و کاربردی برسیم.

معاون پژوهشکده آب و خاک کشور از تهیه سیمای حوزه آبخیز کشور و تهیه اطلس و نقشه فرسایش و نقشه راه استان ها برای کاهش آسیب ها در این حوزه اطلاع داد و اعلام کرد: کار بزرگی را در پژوهشکده آب و خاک آغاز کردیم تا در قالب 37 ایستگاه پخش سیلاب و همچنین احداث سدهای زیرزمینی را به انجام برسانیم که با به پایان رسیدن این طرح ها ما می توانیم جلوی بسیاری از آفت ها را در حوزه آب و خاک بگیریم.

عرب خدری اعلام کرد: دو پروژه ملی بزرگ شامل شناسایی عرصه ها و پخش سیلاب و همچنین شناسایی عرصه برای احداث سدهای زیرزمینی را به انجام رساندیم که قطعا همه استان ها از نتایج این طرح ها استفاده خواهند کرد.

وی گفت: در حاشیه همایش آبخیزداری در اردبیل از پنج طرح پژوهشی رونمایی خواهیم کرد تا در سطح کشور مورد استفاده و بهره برداری قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 دی 1397 بروزرسانی: 9 دی 1397 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 86

به "میزان فرسایش خاک در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان فرسایش خاک در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید