نخستین جشنواره فتوماراتن کشور در قزوین برگزار می گردد

به گزارش خبرنگاران، آرش رشوند آوه مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری قزوین به مناسبت برگزاری نخستین فتو ماراتن کشور و دومین جشنواره ملی عکس دارالسلطنه قزوین که 10 اردیبهشت ماه در قزوین برگزار می گردد در نشست با خبرنگاران که ظهر چهارشنبه در سرای تاریخی سعدالسلطنه قزوین برگزار گردید گفت: اولین جشنواره عکس سال قبل با محور سبزه میدان و دولت خانه صفوی برگزار گردید و سال جاری دنبال کارهای کالبدی و نرم افزاری هستیم.

نخستین جشنواره فتوماراتن کشور در قزوین برگزار می گردد

وی افزود: سازمان نوسازی و زیبا سازی شهرداری قزوین دومین جشنواره ملی عکس دارالسلطنه قزوین اولین فتو ماراتن کشور را با هدف معرفی حفظ و حمایت فضاهای ارزشمند شهری با محور گردشگری، فرهنگی، تاریخی برگزار می نماید.

رشوند توضیح داد: با توجه به برگزاری اولین دوره جشنواره ملی عکس دارالسلطنه قزوین در خرداد ماه سال قبل با استقبال گسترده عکاسان کشور با دستاوردهای قابل توجه این رویداد هنری برای معرفی بافت تاریخی شهر قزوین برگزار گردید و دومین دوره این جشنواره اردیبهشت ماه سال جاری با یک ایده جدید و برای اولین بار در کشور برگزار می گردد.

جشنواره فتو ماراتن با هدف ایجاد نشاط اجتماعی و معرفی آثار تاریخی برگزار می گردد

وی یادآور شد: نخستین ماراتن عکاسی (فتو ماراتن) در روز دهم اردیبهشت آغاز شده و در مدت سه روز برگزار خواهد شد که این جشنواره در طول راستا اصلی گردشگری، تاریخی، فرهنگی شهر قزوین از دروازه درب کوشک تا امامزاده حسین (ع) برگزار خواهد شد که این رویداد یک رقابت عکاسی است که شرکت نمایندگان آن از قبل معین شده و در یک دوره زمانی معین شده آثار خود را ثبت می نمایند.

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری قزوین یادآور شد: این جشنواره در 4 بخش اصلی فتو ماراتن، بخش جنبی معماری، تلفن همراه، بخش آرشیوی عکس های قدیمی برگزار می گردد.

رشوند توضیح داد: از جمله اهداف و روینمودهای دومین جشنواره در قالب مارتن عکاسی می توان به ایجاد نشاط و شور اجتماعی در روزهای برگزاری فتو مارتن در محور گردشگری، ثبت تعداد قابل توجهی از مستند اجتماعی و معماری از محور گردشگری و تاریخی و فرهنگی قزوین اشاره نمود.

وی گفت: شناساندن هویت تاریخی و ظرفیت های اجتماعی، فرهنگی، معماری و توریستی با محور گردشگری، تاریخی، فرهنگی قزوین به عکاسان به عنوان مبلغان هنری، شهروندان و گردشگران، حفظ ارزشهای کالبدی، تاریخی و فرهنگی و ثبت این رویداد به عنوان یک محور جذاب گردشگری در اذهان مردم از دیگر اهداف و روینمودهای این جشنواره است.

ثبت نام 550 عکاس در سایت جشنواره

رشوند اعلام کرد: تاکنون بیش از 550 نفر در سایت جشنواره ثبت نام نموده اند که از این تعداد 367 نفر تأیید شده اند که از میان آنها 80 نفر به عنوان عکاس مدعو از 30 استان کشور و 70 نفر از استان قزوین در جشنواره حضور خواهند داشت و بقیه افراد هم می توانند به صورت آزاد در این رویداد هنری شرکت نمایند.

وی اعلام کرد: شورای سیاست گذاری این جشنواره تشکیل شد و بیش از 1704 اثر از 18 استان و دو عکاس از کانادا و لندن شرکت نموده اند که 51 اثر در آنالوگ و در بخش موبایل 30 اثر و آرشیوی 23 اثر انتخاب شده است.

رشوند آوه یادآور شد: راستا گردشگری پیش بینی شده از دروازه درب کوشک آغاز شده و تا خیابان سپه و امامزاده حسین (ع) ادامه دارد که این راستا حدود 3.5 کیلومتر است و 29 اثر تاریخی در این محور وجود دارد که می تواند به عنوان سوژه عکاسان مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: ثبت الگوهای رفتار ترافیکی، ایجاد نشاط اجتماعی و ثبت تصاویر مستند اجتماعی، معماری و برند سازی از اهداف دیگر این جشنواره که برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی، چاپ کتاب جشنواره در این رویداد هم پیش بینی شده است.

رشوند توضیح داد: فتو ماراتن از رویدادهای فرهنگی و هنری ارزشمندی است که در 38 کشور دنیا برگزار گردیده و برای دومین جشنواره محور تاریخی گردشگری اعلام شده که این راستا 3.5 کیلومتر است.

وی گفت: در حاشیه این جشنواره یک سایت طراحی و دبیرخانه فعال شده و 10 داور برجسته عکاسی در رده ملی و بین المللی قضاوت این آثار را آنالیز می نمایند که تاکنون بیشترین آثار از استان های تهران، خراسان رضوی و قزوین دریافت شده و یک عکاس هم از فرانسه حضور دارد.

همراهی مردم در اجرای طرح ها لازم است

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری قزوین در ادامه گفت: اجرای این گونه برنامه ها می تواند در معرفی آثار تاریخی و محلات شاخص قزوین مؤثر باشد و به رونق مالی مردم و اصناف شهر یاری کند.

وی گفت: زمانی که طرح حمام فجر عملیاتی شد از سوی بعضی کسانی که مجاور این بنا ساکن بودند هجمه ای علیه شهرداری و میراث فرهنگی صورت گرفت البته ما هم قبول داریم که ایجاد کارگاه ها در مقطعی مزاحمت ایجاد می کرد که در همان زمان 30 درصد حجره ها و مغازه ها در این محدوده دایر بود اما وقتی کار انجام شد این محله تبدیل به محور گردشگری شد و امروز بیش از 80 درصد مغازه ها دایر شده است.

رشوند اعلام کرد: از رسانه ها انتظار داریم در فرهنگ سازی مشارکت نمایند تا همراهی مردم بیشتر گردد و با برگزاری جشنواره ها بتوانیم به توسعه شهری و رونق گردشگری یاری کنیم.

وی گفت: مراسم افتتاحیه جشنواره فتو ماراتن روز دهم اردیبهشت و اختتامیه 20 خرداد ماه برگزار می گردد و ضمن برگزاری نمایشگاهی از آ ثار رسیده عوائد حاصل از فروش آثار به سیل زدگان اهدا می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 26 آذر 1398 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 559

به "نخستین جشنواره فتوماراتن کشور در قزوین برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین جشنواره فتوماراتن کشور در قزوین برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید