هشدار مهم سازمان حمایت به خریداران خودرو

به گزارش بهترین مارکت، سازمان حمایت مصرف نمایندگان و تولیدنمایندگان در اطلاعیه ای از متقاضیان خرید خودرو خواست که از پیش خرید خودرو از شرکت های متفرقه که مجوز پیش فروش ندارند و همچنین خرید اقساطی خودرو در حالتی که جمع مبلغ پیش پرداخت با اقساط آن با قیمت حال حاضر بازار خودرو، نسبتا برابری می نماید، خودداری نمایند.

هشدار مهم سازمان حمایت به خریداران خودرو

به گزارش خبرنگاران، موارد این اطلاعیه به توضیح زیر است:

1- در ارتباط با خودروهای فراوری داخل، شرایط فروش و پیش فروش خودرو صرفاً توسط شرکت اصلی فراورینماینده خودرو معین می گردد. بر این اساس تمام خریداران خودروهای مذکور از عقد قرارداد خرید خودرو با شرکت های متفرقه که اقدام به تبلیغات فروش این نوع خودروها می نمایند و در قالب ارائه پیشنهادات متفاوت برای خریدهای کوتاه مدت یا بلندمدت تمام مبلغ قیمت خودرو و یا بخشی از آن را از مصرف نماینده دریافت می نمایند، اجتناب نمایند.

2- فروش خودرو توسط نمایندگی های رسمی خودروسازان تحت عنوان کاردکس صرفاً با قیمت مصوب و رسمی شرکت های عرضه نماینده مجاز خواهد بود و اخذ مبالغ بیش از قیمت رسمی توسط نمایندگی ها، تخلف بوده و قابل پیگیری است.

3- شرکت های عرضه نماینده خودرو به استناد ماده 5 آیین­ نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف نمایندگان خودرو موضوع مصوبه شماره 7415/ت 51681 ها مورخ 28/1/1395 هیئت محترم وزیران مکلف به اخذ مجوز پیش فروش خودرو از وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هستند؛ بنابراین شرکت هایی مجاز به پیش فروش خودرو هستند که مجوز مرتبط با آن را از وزارت صمت اخذ نموده باشند، در این ارتباط اظهارات شرکت های پیش فروش نماینده خودرو مبنی بر اخذ مجوز از بانک مرکزی، دارا بودن شماره ثبت و موارد دیگر ارتباطی با مجوز پیش فروش نداشته و قابل استناد نیست.

4- تبلیغات فروش فوری خودرو (بصورت اقساطی) که در آن مبلغ پیش پرداخت خودرو و جمع مبالغ اقساط با قیمت حال حاضر بازار خودرو نسبتا برابری می نماید، قابل اعتماد نبوده و مورد تایید این سازمان نیست و امکان تخلف عدم تحویل خودرو در آن وجود دارد؛ بنابرین به تمام خریداران توصیه می گردد، با هوشیاری کامل نسبت به آنالیز شرایط فروش اقدام و از عقد این نوع قراردادها با عرضه نمایندگان خودداری نمایند.

5- با توجه به ممنوعیت واردات خودرو، در شرایط فعلی صدور آگهی های تبلیغاتی برای پیش فروش این قبیل خودروها فاقد وجاهت است.

6- در صورت مواجهه با موارد تخلف یا برخورد با اینگونه آگهی های تبلیغاتی موضوع را به وسیله سامانه تلفنی 124 یا مراجعه به سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها یا این سازمان، اطلاع رسانی کنید تا نسبت به پیگیری موضوع اقدام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 20 شهریور 1398 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 299

به "هشدار مهم سازمان حمایت به خریداران خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار مهم سازمان حمایت به خریداران خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید