پایه های هنری ما بخصوص در هنر سنتی ضعیف است

به گزارش بهترین مارکت، مینیاتوریست پیشکسوت کشور گفت: پایه های هنری ما به خصوص در هنر سنتی ضعیف است.

پایه های هنری ما بخصوص در هنر سنتی ضعیف است

به گزارش خبرنگاران، اردشیر مجرد تاکستانی در بیست و پنجمین دوره از جشنواره هنرهای تجسمی جوانان، اظهار کرد: برگزاری جشنواره های هنری در راستای استعدادیابی و کشف ایده هایی خلاقانه فرآیندی مفید و لازم است، اما باید توجه داشت که پیش از انتخاب آثار هنرمندان، باید به نحوه آموزش و تجربه آن ها نیز توجه داشت؛ چراکه اکثر اوقات با هنرمندانی روبرو هستیم که از آموزش کامل و کافی برخوردار نبوده اند.

وی در ارتباط با هنر مینیاتور، گفت: یادگیری هنرهای اصیل ایرانی مثل مینیاتور بسیار مشکل و مستلزم صرف وقت بسیار است، به همین دلیل این اشخاص به سراغ هنر غربی می روند تا زودتر و راحت تر به نتیجه برسند. در هنرستان ها و دانشگاه های ما هم توجهی به هنرهای سنتی ایران ندارند.

مینیاتوریست پیشکسوت کشور با بیان اینکه امروز فضای مینیاتور ایرانی از کتابت خارج گردیده است، اظهار داشت: در گذشته اغلب استفاده مینیاتور در کتاب آرایی و در ارتباط با شعر و ادبیات بود؛ اما امروز مینیاتوریست ها به صورت آزاد کار می نمایند و علاوه بر کتاب آرایی به مسائل اجتماعی هم می پردازند که این رویکرد در گذشته به ندرت مشاهده گردیده است.

وی در ادامه با انتقاد از نحوه تدریس هنر نگارگری و مینیاتور در دانشگاه ها، اظهار کرد: دانشگاه ها و متولیان هنر، متاسفانه سلیقه ای برخورد می نمایند و هیچ یک، دیگری را قبول ندارند؛ به دلیل عدم وحدت، دانشجویان نیز سردرگم مانده و از روش های صحیح تدریس باز می مانند.

مینیاتوریست پیشکسوت کشور ادامه داد: متأسفانه دانشگاه ها غالباً از اساتید خوب و با تجربه استفاده نمی نمایند و دانشجویان از استاد خوب بهره مند نمی شوند. پایه های هنری ما بخصوص در هنر سنتی، ضعیف است؛ چراکه از دلایل مهم این اتفاق این است که اساتید، روش هنر را به صورت عملی یاد گرفتند و مبانی را به صورت بیانی نمی توانند انتقال دهند.

اردشیر مجرد تاکستانی استاد پیشکسوت حوزه نگارگری، در حوزه آموزش و تدریس سابقه طولانی داشته و برگزاری نمایشگاه های متعدد نگارگری، دریافت جوایز هنری، داوری بی ینال های داخلی و خارجی و همچنین تألیف کتبی همچون راهنمای نقاشی و کتاب آرایی در ایران، شیوه تذهیب، تشعیر در هنرهای کتاب آرایی، خودآموز مینیاتور و سفرنامه غیاث الدین را در رزومه حرفه ای هنری خود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 مهر 1397 بروزرسانی: 2 مهر 1397 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 59

به "پایه های هنری ما بخصوص در هنر سنتی ضعیف است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایه های هنری ما بخصوص در هنر سنتی ضعیف است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید