کتابخوانی در روستاها نسبت به شهرها بیشتر است

به گزارش خبرنگاران، روح الله منوچهری ظهر دوشنبه در نشست خبری نخستین جشنواره روستاها و عشایر کتابخوان استان فارس که در تالار غزل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار گشت، اعلام نمود: هسته اولیه اولین جشنواره روستاها و عشایر کتابخوان فارس که امسال برگزار می گردد از سال 95 زده گشت؛ آغاز این جشنواره ها در دوران دولت کنونی از سال 93 آغاز گشت و از سال 94 که فارس به این موضوع ورود کرد روستای لایزنگان داراب انتخاب گشت.

کتابخوانی در روستاها نسبت به شهرها بیشتر است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در ادامه با توجه به حضور موفق روستاها در جشنواره روستای دوستدار کتاب، اضافه کرد: سال سومی که ما شرکت کردیم و سال چهارم این جشنواره بود روستای امامزاده بزم بوانات توانست به عنوان روستای دوستدار کتاب را کسب کرد.

به گفته منوچهری، امسال روستاهایی داشتیم که در جمع 20 روستا بودند که می توانستند کسب این عنوان نمایند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس توضیح داد: امیدواریم این جشنواره سببی گردد تا سهم خود را در کشور بالا ببریم و روستاها و شهرهای بیشتری قابلیت خود را در سطح کشور معرفی نمایند.

منوچهری یادآور گشت: فعالیت هایی که در حوزه کتابخانه ها انجام می دهیم که در حوزه کتابخوانی این کار در راستای همین کار است.

وی با این وجود خاطرنشان کرد: روستاهای فارس به خاطر وسعتی که این استان دارد نیازمند تاسیس کتابخانه هستند و از این حیث رتبه خوبی در کشور داریم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با اعلام اینکه در فارس 50 روستا دارای کتابخانه عمومی هستند اضافه کرد: بدین خاطر دارای بیشترین کتابخانه از این حیث در کشور هستیم.

وی از اجرای طرح کتاب رسان سیار در فارس با همکاری آموزش و پرورش اطلاع داد که به واسطه آن کتاب به دست دانش آموزان عشایر می رسد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس اضافه کرد: می توانیم این موضوع را تسری دهیم تا دسترسی به کتاب برای مناطق دور افتاده تسهیل گردد.

منوچهری یادآور گشت: میزان کتابخوانی در روستاها نسبت به شهرها بیشتر است و از افق 1404 برخی روستاها عبور کردند و دارای رتبه خوبی هستند.

دبیر نخستین جشنواره روستاها و عشایر کتابخوان استان فارس هم در این نشست هدف اصلی این جشنواره را ترویج کتاب و کتابخوانی و کمک به رگشت سرانه مطالعه در روستاها مطرح کرد و گفت: ستادهای شهرستانی تشکیل گشته و کارگاه های توجیهی این جشنواره تقریبا نزدیک 500 دهیار را در بر گرفت.

جمشید رضایی با بیان اینکه شاخصه های داوری تعریف گشته است که فعالیت هایی که با رویکرد ترویجی باگشت از امتیاز برخوردار است، اضافه کرد: برای دهیاران نزدیک 60 روستای هدف و برگزیده که معیارهای کتابخوانی دارند و دارای جمعیت قابل توجهی کارگاه آموزشی ویژه ای در نظر گرفته گشت.

وی در خصوص تجربه روستای فهلیان هم گفت: در این روستا توسط بچه های بسیج روستا تب کتابخوانی رگشت کرد و نمایشگاه کتاب گذاشته گشت؛ کتاب به صورت امانت توسط ناشران در اختیار بسیج گذاشتند و با حداقل امکانات نمایشگاه برگزار گشت و این اتفاق ساده منجر به این گشت که این طرح گسترش یابد و منجر به این گشت که بخش مهمی از کتاب های کتابخانه فهلیان در اختیار این طرح قرار گیرد.

این در حالیست که به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، سه شنبه 23 مردادماه جاری دستیار ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل دفتر مطالعات نشست هایی با هدف تسهیل مقدمات پایتختی کتاب و راه اندازی گذرهای فرهنگ و هنر در شیراز حضور می یابند.

سهرابی یادآور گشت: در خصوص گذر حافظیه با توجه به تعاملات انجام گشته امیدواریم بازگشایی و رونق بگیرد اما آنچه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر دارد گذر فرهنگ و هنر می تواند نیمه دائم باگشت و هنرمندان به صورت دوره ای در این گذرها حضور یابند.

منبع: mehrnews.com
انتشار: بروزرسانی: 3 شهریور 1397 شناسه مطلب: 39

به "کتابخوانی در روستاها نسبت به شهرها بیشتر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخوانی در روستاها نسبت به شهرها بیشتر است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید