گلایه مردم بندرعباس از آلودگی ساحل، پساب فاضلاب عامل اصلی است

به گزارش بهترین مارکت، آلودگی ساحل بندرعباس و استشمام بوی نامطبوع آن این روز ها مردم را آزرده کرده است.

گلایه مردم بندرعباس از آلودگی ساحل، پساب فاضلاب عامل اصلی است

به گزارش خبرنگار از ، آلودگی ساحل بندرعباس و بوی بد آن چند سالی است که باعث آزار و اعتراض شهروندان شده است.

باتوجه به این که شهر بندرعباس به دلیل وجود دریا یکی از مهم ترین مقصد گردشگران است توجه به حفظ استانداردهای زیست محیطی ساحل یکی از ضروریات محسوب می شود.

به سراغ شهروندان و گردشگران در کنار ساحل بندرعباس می رویم تا نظر آنها را در خصوص شرایط ساحل شهر جویا شویم.

یکی از شهروندان بندرعباسی در خصوص شرایط ساحل شهر می گوید: چند سالی است که نوار ساحلی بندرعباس تبدیل به یک نوار فاضلابی شده و هر روز فاضلاب شهری و کوچه ها به سمت ساحل روانه می شود و بوی خیلی بدی نیز در نوار ساحلی شهر استشمام می شود که غیر قابل تحمل است.

یکی از گردشگران هم می گوید: استشمام بوی بد فاضلاب در ساحل و ورود روان فاضلاب ها از محلات به دریا باعث شده تا این جاذبه گردشگری جذابیت خود را از دست بدهد و آنقدر آب دریا در ساحل کدر است که جرات شنا کردن در آن را نداریم .

او ادامه داد: وجود چنین ساحلی در شان این شهر نیست و امیدواریم مسئولان به زودی چاره ای بیندیشند.

برای کسب اطلاع دقیق تر از شرایط و دلیل آلودگی ساحل بندرعباس به سراغ حبیب مسیحی مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست هرمزگان می رویم .

او علت اصلی آلودگی ساحل بندرعباس را ورود فاضلاب های سطحی برخی محلات و پساب تصفیه خانه فاضلاب این شهر به دریا بیان کرد.

مسیحی در گفت و گو خبرنگار از ، با اشاره به پایش ساحل بندرعباس به صورت منظم گفت: استاندارد زیست محیطی آب و فاضلاب بر اساس شاخص cod؛ 100 میلی گرم بر لیتر است واکنون آلودگی فاضلاب ناشی از مواد خارجی در ساحل بندرعباس 110 میلی گرم بر لیتر است.

او افزود: البته با بهبود عملکرد تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس و بهبود سیستم های هوادهی آن این شاخص نسب به سال گذشته بهبود قابل توجهی یافته و به استانداردها نزدیک تر شده که امیدوارم با توجه و تلاش مسئولان به حد استاندارد برسد چرا که این امر، نیاز به عزم جدی شرکت آب و فاضلاب دارد.

cod یا همان اکسیژن خواهی شیمیایی، یکی از مهمترین شاخص های سنجش آلودگی فاضلاب است.

مسیحی بیان داشت: ورود حجم بالای پساب حاصل از تصفیه فاضلاب شهر بندرعباس با بار الی زیاد سبب بر هم زدن تعادل دریا و افزایش cod شاخص می شود.

او گفت: با توجه به عوارض احتمالی ناشی از آلودگی دریا بر روی افرادی که از شناگاه های ساحل بندرعباس استفاده می کنند، فرمانداری و شهرداری بندرعباس مکلف به نصب پرچم در نقاط آلوده است که هنوز اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

سلیمی زاده رئیس مرکز سنجش آلودگی محیط زیست هرمزگان نیز در گفت و گو خبرنگار از ، گفت: مرکزسنجش آلودگی محیط زیست هرمزگان به کمک کارشناسان مرکز بهداشت به صورت منظم و هفتگی شرایط ساحل بندرعباس را پایش و نمونه برداری می کند و در برخی موارد میزان آلودگی سواحل خصوصا در چند منطقه که فاضلاب های سطحی محلات قدیمی نیز علاوه بر پساب فاضلاب شهر به آنجا وارد می شود بالاتر از استاندارهای زیست محیطی است.

او افزود: ساحل سورو و ساحل واقع در خروجی خور گورسوزان از جمله مکان هایی هستند که اغلب بار آلودگی بالاتری دارند.

با توجه به وجود چندین شناگاه در ساحل بندرعباس و استفاده گردشگران به سراغ یکی از کارشناسان بهداشت محیط می رویم تا از او جویای تاثیرات شنا کردن در سوالح آلوده بر سلامتی افراد شویم.

ماشاالله مریدی مدیر سلامت محیط کار مرکز بهداشت هرمزگان در گفت و گو خبرنگار از ، می گوید : قطعا ورود حجم بالای پساب فاضلاب و روان فاضلاب ها به دریا سبب آلودگی در سواحل می شود و شنا کردن در ساحل آلوده منجر به بروز برخی بیماری ها در افراد خواهد شد.

او افزود: شنا کردن نقاط آلوده ساحل بندر عباس هم سبب ابتلا به برخی بیماری ها از جمله بیماری های پوستی و روده ای، بیماری انگلی و بیماری های ویروسی می شود.

مدیر سلامت محیط کار مرکز بهداشت هرمزگان گفت: با توجه به عوارض ناشی از آلودگی شنا در ساحل آلوده بر روی افراد ضروری است که مسئولان این موضوع را به صورت شفاف به مردم اطلاع رسانی کنند و البته از اوایل امسال قرار بود پرچم هایی در ساحل نصب شود که هنوز مسئولان فرمانداری و شهرداری در این مورد اقدامی نکرد ه اند و تنها میله های این پرجم ها را در ساحل نصب کرده اند.

عزیزاله کناری فرماندار بندرعباس نیز در این زمینه در گفت و گو خبرنگار از ، بیان داشت: به زودی این پرچم ها در ساحل بندرعباس نصب خواهد شد.

او ادامه داد: به زودی قراردادی با صنایع و شهرداری منعقد می شود تا از پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر بندرعباس در صنعت و آبکمک فضای سبز استفاده شود.

فرماندار بندرعباس توسعه شبکه فاضلاب شهر بندرعباس و ایجاد شبکه فاضلاب در محلات قدیمی و بافت فرسوده بندرعباس را از راهکارهای کاهش آلودگی ساحل بیان کرد که در دست اقدام است.

اما مسئولان شرکت آب و فاضلاب هرمزگان معتقد هستند که پساب خروجی تصفیه خانه های فاضلاب بندر عباس مشکل زیست محیطی ندارد.

جواد منصوری قائم مقام شرکت آب و فاضلاب هرمزگان در گفت و گو با خبرنگار از ، با اشاره به اینکه پساب فاضلاب تصفیه خانه بندرعباس مشمول استاندارهای زیست محیطی است گفت: بیشتر روز ها پساب فاضلاب وارد دریا می شود.

او افزود: در محلات قدیمی و بافت فرسوده تقریبا 12 کیلومتر از 45 کیلومتر شبکه فاضلاب مورد نیاز این مناطق لوله گذاری شد و مابقی آن هم در حال انجام است.

هر روز حدود 90 هزار متر مکعب پساب تصفیه خانه فاضلاب بندر عباس روانه دریا می شود.

ساحل بندر عباس هر سال پذیرایی گردش گران بسکمک است و ساماندهی و کنترل ورود آلایند ه ها به دریا نیازمند توجه ویزه مسوولان است.

ر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 24 بهمن 1398 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 701

به "گلایه مردم بندرعباس از آلودگی ساحل، پساب فاضلاب عامل اصلی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلایه مردم بندرعباس از آلودگی ساحل، پساب فاضلاب عامل اصلی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید