یمن، ادامه نبردها در عدن در سایه سکوت معنادار عربستان، افزایش شمار کشته های حمله به زندان ذمار

به گزارش بهترین مارکت، درگیری و اختلافات بین شبه نظامیان مورد حمایت عربستان و شبه نظامیان مورد حمایت امارات درسایه سکوت و موضع انفعالی ریاض ادامه دارد.

یمن، ادامه نبردها در عدن در سایه سکوت معنادار عربستان، افزایش شمار کشته های حمله به زندان ذمار

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، درگیری و نبردهای شدید بین شبه نظامیان دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن و شبه نظامیان گروه موسوم به شورای انتقالی جنوب از دو هفته پیش شروع شده و همچنان ادامه دارد.

دولت هادی مورد حمایت عربستان و شورای انتقالی و شبه نظامیانش موسوم به کمربند امنیتی مورد حمایت امارات است.

شهر عدن و زنگبار مرکز استان ابین از ابتدای درگیری بین دو گروه شبه نظامی یاد شده دست به دست شد، اما آخرین خبرها حکایت از آن داشت که شبه نظامیان شورای انتقالی توانستند شهر عدن و زنگبار را بعد از نبردهای سنگین به کنترل خود در بیاورند؛ هرچند دولت هادی سپس اعلام نمود که بعضی مواضع در عدن را بازپس گرفته است.

شبه نظامیان شورای انتقالی توانستند عدن و زنگبار را بعد از حملات هوایی امارات و بمباران مواضع شبه نظامیان هادی به کنترل خود در آوردند و شبه نظامیان هادی درپی از دست دادن این دو شهر به سمت استان شبوه رفتند.

وزارت دفاع دولت هادی گفت که 300 نفر در حملات هوایی امارات کشته و زخمی شدند.

دولت هادی در واکنش از خیانت امارات و حمایت این کشور از آنچه آن را کودتای شورای انتقالی جنوب در کوشش برای تقسیم یمن دانست، سخن گفت.

محمد الحضرمی معاون وزیر خارجه دولت هادی امروز یکشنبه گفت که همه ابزارهای قانونی را برای برخورد با حملات امارات به شبه نظامیان هادی به کار خواهد بست.

او اضافه کرد: دولت (هادی) همه اقدامات غیرقانونی حامیان ابوظبی از اعدام زخمی ها در بیمارستانها گرفته تا یورش به خانه ها در شهر عدن را مورد پیگرد قرار خواهد داد.

الحضرمی امارات و شورای انتقالی جنوب را مسئول کامل این اقدامات دانست.وی در اشاره ضمنی به حمایت امارات از شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب گفت: دولت (هادی) مصمم به ادامه همکاری با جامعه بین المللی در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و عدم پذیرش ادامه یا حمایت اقتصادی از هرگونه تشکیلات نظامی خارج از دولت تحت هر بهانه ای است.

در همین حال، منابع محلی نزدیک به شورای انتقالی از کمین شبه نظامیان این شورا در راستا عبور خودروهای نظامی شبه نظامیان هادی در منطقه النقبه و کشته و زخمی شدن شماری از آنها و فرار شمار دیگری به مناطق کوهستانی بین استان های ابین و شبوه اطلاع دادند.

این منابع از کشته شدن نزدیک به 70 نفر در این کمین اطلاع دادند و گفتند که دو کمین دیگر نیز بر سر راه شبه نظامیان هادی صورت گرفت که در آن نیز شماری کشته و زخمی شدند.

در همین حال، سایت الخلیج 5 در خبری از تماس تلفنی محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی با عبدربه منصور هادی اطلاع داد.

منابع مطلع در دولت هادی گفتند که بن زاید در این تماس توقف عملیات نظامی در جنوب را در مقابل موافقت شورای انتقالی برای نشستن بدون پیش شرط بر سر میز مذاکره خواهان شده است.

این خبر در حالی است که انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجی امارات نیز امروز در واکنش به تحولات جنوب یمن گفت: بیانیه امارات علیه تروریسم و پاسداری از نیروهای ائتلاف قاطع است و گفت وگو و تماس بین دولت (هادی) و شورای انتقالی به وسیله طرح عربستان راه برون رفت از بحران است.

با وجود اظهارنظرهای دولت هادی و درخواست آن از عربستان برای متوقف کردن حملات شبه نظامیان شورای انتقالی و واکنش در مقابل امارات اما ریاض همچنان سکوت پیشه نموده است.

مسئولان اماراتی و رسانه های آنها طی دو هفته اخیر چندین بار علیه دولت هادی و برخورد با آنها و حمایت ضمنی از شورای انتقالی سخن گفته اند، اما در مقابل عربستان سکوت را پیشه نموده و کوشش نموده است تا خود را به جای یک طرف ماجرا، میانجیگر بین دولت هادی و شورای انتقالی معرفی کند و در مقابل اقدامات امارات علیه دولت هادی که مورد حمایت ریاض است، سکوت پیشه کند.

بعضی تحلیلگران این واکنش عربستان را ناشی از قرار داشتن این کشور در شرایطی سخت و نبود گزینه قابل ملاحظه ای در برابرش می دانند، زیرا عربستان از یک سو نمی خواهد امارات را در جنگ علیه ارتش و کمیته های مردمی یمن از دست بدهد و از سوی دیگر نیز نمی خواهد دولت هادی مورد حمایت خود را از دست بدهد، لذا مجبور شده است که راه میانجی را به جای برخورد با امارات و شبه نظامیانش در جنوب یمن در پیش بگیرد.

در سایه تحولات جنوب یمن، از شهر ذمار یمن نیز خبر می رسد که ائتلاف متجاوز سعودی در هفت حمله هوایی شنبه شب و بامداد امروز یکشنبه به زندان این شهر دستکم 70 زندانی را کشته و بیش از 100 نفر دیگر را زخمی نموده است.

یوسف الحاضری سخنگوی وزارت بهداشت یمن با اعلام این خبر گفت که کار بیرون کشیدن زندانی ها از زیر آوار همچنان ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1398 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 340

به "یمن، ادامه نبردها در عدن در سایه سکوت معنادار عربستان، افزایش شمار کشته های حمله به زندان ذمار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یمن، ادامه نبردها در عدن در سایه سکوت معنادار عربستان، افزایش شمار کشته های حمله به زندان ذمار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید