80 درصد ایرانیان مبتلا به کمبود ویتامین D

رئیس مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم گفت: دلایل اصلی بروز استئوپروز در ایران، ژنتیک و تغذیه نامناسب است. در ایران حدود 80 الی 90 درصد جمعیت کمبود ویتامین دی دارند.

80 درصد ایرانیان مبتلا به کمبود ویتامین D

به گزارش ایسنا، دکتر باقر لاریجانی در افتتاحیه سمپوزیوم تازه های استئوپروز که روز پنج شنبه 2 آبان ماه در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار گردید، گفت: حدود دو دهه است که درباره استئوپروز کارهای وسیعی انجام گرفته است. استئوپروز یک بیماری سیستیمیک است و با کاهش مس (جرم) استخوانی ظاهر می گردد.

وی با بیان این که نقش مسائل ژنتیک در بروز این بیماری جدی است، گفت: در بروز این بیماری، تغذیه، فعالیت و مصرف سیگار نیز تاثیر دارند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: در ایران از هر دو زن بالای 50 سال، یک زن دچار fragility fracture و از پنج مرد بالای 50 سال نیز یک مرد به این شرایط دچار است.

  • ابتلای 40 درصدی زنان 50 ساله به پوکی استخوان

رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز همچنین اظهار کرد: تقریبا بیش از 40 درصد خانم های بالای 50 سال پوکی استخوان دارند. این میزان بالاتر از سنین 70 سالگی به 70 درصد نیز می رسد.

به گفته لاریجانی، شیوع این بیماری در آقایان بعد از سن 50 سالگی حدود 15 تا 20 درصد است و در حدود 70 سالگی شیوع استئوپروز در بین خانم ها و آقایان به هم نزدیک می گردد. اگر شکستگی در ناحیه لگن رخ دهد 20 تا 40 درصد محتمل است که ظرف یک سال فرد را بکشد. این میزان حتی از بعضی سرطان ها نیز بالاتر است و با توجه به این که جمعیت کشور رو به سالمندی است ما با این معضل بیشتر روبه رو خواهیم بود.

رئیس مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم در ادامه درباره بیماری استئوپروز، گفت: بیماری استئوپروز و پوکی استخوان فی نفسه سروصدایی ندارد ولی تاثیرات آن مثل شکستگی هایی که در ستون فقرات اتفاق می افتد، می تواند برای فرد مشکلاتی را ایجاد کند. کوتاهی قد، راه رفتن ناصحیح و گوژپشتی در بعضی خانم ها می تواند به علتی چون شکستگی هایی باشد که در فرد ایجاد شده است .

وی ادامه داد: این بیماری شیوع نسبتا بالایی را در بین افرادی با سنین بالای 50 یا 60 سال دارد. البته در کشور ما در سنین پایین تر نیز کمبود جرم استخوانی وجود دارد. یکی از علت ها این است که عوامل زمینه ساز استئوپروز در کشور ما کم نیست. فعالیت فیزیکی و مصرف کافی ویتامین دی و کلسیم می تواند کاهش جرم استخوانی را جبران کند.

  • مصرف کلسیم در ایران کافی نیست

لاریجانی ادامه داد: مصرف کلسیم در کشور کافی نیست. استفاده از مواد غذایی در کشور ما به گونه ای است که باعث می گردد میزان کمبود ویتامین دی در کشور ما زیاد باشد. مطالعاتی وجود داشته است که در حدود 60 تا 70 و بعضی موارد بالای 80 درصد در کشور کمبود ویتامین دی وجود دارد. امیدوار هستیم با آگاهی های افزایش یافته در چند سال اخیر، مطالعات بعدی که ما به زودی شروع می کنیم نشان دهد که وضعیت ما نسبت به گذشته بهتر شده است.

لاریجانی اضافه کرد: اگر ما نسبت به فاکتورهای زمینه ساز مثل تغذیه، فعالیت بدنی و اعتیاد به الکل و سیگار پرهیز کنیم تا حدی می توان بر این مشکل غلبه کرد. خوشبختانه آگاهی های مردم نسبت به این موضوع افزایش پیدا نموده اما با افزایش سن این بیماری خواه و ناخواه ایجاد می گردد و اگر کسی زمینه این بیماری را داشته باشد در سنین پایین هم به آن دچار می گردد.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: برای ثبت این بیماری فعالیتی در مرکز استئوپروز در حال پیگیری است. شکستگی در کشور ما کم نیست و شاید با بعضی بیماری های قلبی و عروقی نیز قابل مقایسه باشد زیرا کسی که دچار شکستگی می گردد هم در سال های ابتدایی دچار مشکل می گردد و هم این که به غیر وابسته می گردد. ما پروژه مهم کشوری را درباره شکستگی دنبال می کنیم تا بتوانیم هم این افراد را درمان کنیم و هم از شکستگی های مجدد جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: الان خوشبختانه در مدارس آموزش مصرف ویتامین دی در حال افزایش است. در زمان بارداری، میزان جرم استخوانی خانم ها کاهش چشمگیر دارد و خوب است که این کمبود ویتامین دی جبران گردد. بر اساس شدت پوکی استخوان می توانیم از درمان های متفاوت استفاده کنیم. درمان هایی که خوشبختانه بسیاری از آن ها در ایران وجود دارند. اساس درمان پوکی استخوان استفاده از بیوفسفنات ها است که در ایران فراوری شده است و با قیمت تقریبا ارزانی در دسترس است.

  • 75 درصد افراد درمان پوکی استخوان را رها می نمایند

لاریجانی با بیان این که کمتر از 25 درصد افرادی که درمان پوکی استخوان را شروع می نمایند بعد از یکی دو سال آن را ادامه می دهند، گفت: بسیاری از بیماران درمان را رها می نمایند تا با مشکلاتی مثل شکستگی روبه رو می شوند. افراد بسیاری از شکستگی ها مثل شکستگی ستون فقرات را اصلا متوجه نمی شوند. پروژه ای برای جلوگیری از شکستگی های مجدد افراد دارای پوکی استخوان در جریان است.

وی اضافه کرد: مصرف لبنیات در کشور کم است و میزان کلسیمی که دریافت می کنیم تقریبا 60 درصد کلسیمی است که احتیاج داریم. میزان ویتامین دی که ما استفاده می کنیم حدود 15 تا 20 درصد ویتامین دی مورد احتیاج ما است. علت این است که هم لبنیات کم استفاده می کنیم و هم این که ممکن است ویتامین دی در لبنیات مورد استفاده کافی و مناسب نباشد.

رئیس مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم در خاتمه گفت: پروژه اضافه کردن ویتامین دی به مواد غذایی در بعضی جاها شروع شده و نشان دادیم کسانی که روزی یک یا دو لیوان از شیر دارای ویتامین دی استفاده می نمایند بعد از چند ماه میزان ویتامین دی بهتری خواهند داشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 19 آذر 1398 گردآورنده: behtarinmarket.org شناسه مطلب: 543

به "80 درصد ایرانیان مبتلا به کمبود ویتامین D" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 درصد ایرانیان مبتلا به کمبود ویتامین D"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید